Blogg.sk - cestovanie, filmy, hudba, život

Kto je autor: Volám sa Peter a som 25 ročný grafik, cestovateľ a bloger. Mám rád filmy, beh, kopce, hudbu a život podľa vlastných predstáv.

Top 30 nezabudnuteľných mafiánskych filmov

Top 30 nezabudnuteľných mafiánskych filmov Filmy o gangsteroch a mafiánoch sú tu s nami presne 100 rokov, nakoľko prvý gangsterský film (The Musketeers of Pig Alley) bol natočený už v roku 1912. Takéto krásne výročie si zaslúži článok o najväčších klasikách v tomto žánri. Mafiánske filmy uvedené v zozname 30-tich najlepších majú spoločných zopár vecí: veľkolepý príbeh, skvelé herecké výkony, dôveryhodne mapujú obdobie v ktorom sa odohrávajú a hlavne sú nezabudnuteľné. V článku okrem iného nájdete k daným filmom mnoho zaujímavostí.

30. The Public Enemy

The Public Enemy Jeden z najstarších filmov v rebríčku (rok 1931) a povedzme si úprimne, dnešní diváci uprednostnia filmy, na ktorých sa veľmi nepodpísal zub času, preto musel obsadiť posledné miesto. Film bol však jedným z prvých vo svojom žánri a ukazuje nám klasický príbeh vzostupu bezvýznamného zabijaka Toma Powersa na prvotriedneho mafiána. Film je zaujímavý tým, že je natočený v čase rozkvetu mafie, takže ponúka skutočné dobové zábery a má svoju historickú hodnotu.

Zaujímavosť: Postava Toma Powersa bola založená na skutočnom zločincovi menom Dean O'Bannion. Americký filmový inštitút filmu udelil ôsme miesto v rebríčku najlepších gangsterských snímkov.

29. Little Caesar

Malý Cézar Opäť rok 1931 a veľká klasika. Rico je drobný zlodej, ktorý okrem svojej ambicióznosti stať sa veľkým mafiánom za každú cenu nevyniká absolútne ničím. Kvôli jeho ctižiadosti ho začnú prezývať malý Cézar. Aby si získal pred mafiou rešpekt neváha zabiť aj policajta. Lenže po vzostupe na vrchol často nastáva aj pád…

Zaujímavosť: Mnohí si myslia, že postava Rica bola založená na osudoch slávneho Al Capone. V skutočnosti je inšpirovaná príbehom Salvatora „Sam“ Cardinella.

28. On the Waterfront

On the Waterfront Marlon Brando v nezabudnuteľnej roli bývalého boxera Terryho. Ten sa zapletie do intríg odborárskeho bossa Johna Friendlyho, ktorý používa mafiánske praktiky. Film bol ocenený až ôsmymi oskarmi.

Zaujímavosť: Vatikán na prianie Jána Pavla II. vydal v roku 1995 zoznam najvýznamnejších filmov. On the Waterfront je v ňom zaradený z dôvodu významnej umeleckej hodnoty.

27. Mean Streets

Špinavé ulice Príbeh dvoch gangstrov a kamarátov Charlieho a Johnyho, ktorí sa pohybujú v nebezpečnom svete mafie. Charlie vyrástol v newyorskej štvrti „Malé Taliansko“ a jeho osud výpalníka pre mafiánskeho bossa mu bol vždy predurčený. Zatiaľ čo Charlie zápasí s výčitkami svedomia a najradšej by svoje okolie a priateľov zmenil, Johny kradne a vyčíňa zo zábavy. V roli Johnyho možeme vidieť Roberta De Nira, pre ktorého to bola jedna z prvých výraznejších úloh.

Zaujímavosť: Film oslavuje New York, ale väčšina materiálu bola kvôli nízkemu rozpočtu natočená v Los Angeles. Natáčal sa len 27 dní.

26. Bugsy

Bugsy Benjamin Siegel je gangster známy ako Bugsy a práve on bol vyslaný na západné pobrežie, aby kontroloval tamojšie mafiánske obchody. Spoznáva čaro Hollywoodu, podmaní si miestne podsvetie, užíva si spoločenský život medzi Hollywoodskou smotánkou a navyše sa aj bláznivo zamiluje. Jeho násilná povaha, búrlivý život a milostné poblúznenie však znepokojuje mafiánskych bossov. Bugsy je pohltený vidinou založenia hazardného strediska v mestečku Las Vegas v nevadskej púšti. Pre mafiu sa však stáva čoraz viac nepohodlným.

Zaujímavosť: Hlavní predstavitelia zaľúbenej dvojice Warren Beatty a Annette Bening sa po natáčaní filmu vzali.

25. Layer Cake

Po krk v extáze Daniel Craig sa predstavuje v úlohe elegantného a zdvorilého obchodníka s kokaínom a extázou. Počas svojho obchodovania sa vždy snažil chovať nenápadne, aby si udržal čisté ruky. Svet zločinu sa však rozhodol opustiť a s našetrenými peniazmi začať nový a pokojný život. Čakajú ho už len posledné drobné zákazky. Nič však nie je také jednoduché ako sa spočiatku zdalo a obchodníkovi sa začnú veci vymykať z rúk…

Zaujímavosť: Počas celého filmu sa nedozvieme meno hlavnej postavy, dokonca aj v titulkoch sú pri hercovi uvedené len štyri krížiky.

24. Miller's Crossing

Millerova križovatka Staré známe obdobie prohibície, v Amerike rastie organizovaný zločin a prerastá až do politiky. Boss Lionel Leo ovláda celé veľkomesto, ale konkurenciou sa mu stáva klasický mafián talianskeho pôvodu Johny Caspar. Film okrem skvelých dialógov ponúka aj nezabudnuteľnú akčnú scénu s thompsonom.

Zaujímavosť: Vo filme si zahral aj slávny režisér Spidermana – Sam Raimi, ktorý stvárnil zabijaka Snickeringa.

23. Eastern Promises

Prísľuby z Východu Film nám odhaľuje prostredie ruských zločineckých organizácií operujúcich v Londýne. Hlavnou postavou je Nikolaj Lužin pracujúci pre významnú ruskú mafiánsku rodinu. Jeho prednosťou je rýchlosť, chladnokrvnosť a ochota porušiť akýkoľvek zákon. Do jeho života sa však zapletie naivná pôrodná asistentka Anna, ktorá pátra po minulosti istej ruskej ženy…

Zaujímavosť: Vory v Zakone je skutočná mafiánska organizácia, ktorá má niekoľko tisíc členov. Tiež používajú tetovania zobrazené vo filme, ktoré vypovedajú o postavení dotyčného v hierarchii organizácie, koľko rokov bol vo väzení, alebo akú má sexuálnu orientáciu.

22. Instinct de mort

Verejný nepriateľ č. 1 Najdrahšie francúzke filmy – Verejný nepriateľ č. 1 a Verejný nepriateľ č. 1: Epilog – mapujú život najslávnejšieho francúzkeho gangstera menom Jacques Mesrine. Nepredvídateľný a vždy perfektne zamaskovaný zabijak bol nazývaný mužom tisícich tvárí. Okrem iného sa preslávil početnými románikmi, útekmi z väzenia a výsmechom polície. Národ ho síce zbožňoval, ale pre štát bol nepriateľom číslo jedna.

Zaujímavosť: Jacques Mesrine bol päť krát zatknutý políciou. Dva tresty si síce odsedel, ale pri ďalších dvoch z väzenia ušiel a jeden krát sa mu dokonca podarilo ujsť aj zo súdneho pojednávania.

21. Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Zbaľ prachy a vypadni Eddy a jeho kamoši prehrali obrovský balík peňazí, ale čo je ešte horšie, musia tú istú sumu zohnať do jedného týždňa späť, inak začnú prichádzať o prsty. V dnes už kultovom filme sledujeme bizarné postavičky londýnskeho podsvetia a mafie, ktorých osudy sa rôzne prepletajú za účasti veľkého množstva čierneho humoru.

Zaujímavosť: Slávny herec Jason Statham bol objavený režisérom Guyom Ritchiem na ulici, ako predáva kradnutý tovar. Následne ho Ritchie pozval na konkurz do filmu, ktorý vyhral. Úvodná scéna filmu bola preto napísaná špeciálne kvôli nemu.

20. The Departed

Skrytá identita / Na druhej strane Ako to vyzerá keď sa policajt infiltruje do bostonskej mafie a zároveň sa človek z mafie dostane medzi policajtov môžete vidieť vo filme Skrytá identita. Hviezdami obsadený film (Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson) nám ukazuje psychiku informátorov, vojnu polície s organizovaným zločinom a nespočet dejových zvratov a mŕtvych na oboch stranách.

Zaujímavosť: The Departed drží krásny rekord – najviac použití slovíčka „fuck“ vo filme ocenenom oskarom (237 krát). Film je remakom hongkongskej trilógie Volavka.

19. Reservoir Dogs

Gauneri Film, ktorým sa preslávil jeden z najznámejších súčasných režisérov – Quentin Tarantino. Takmer celý dej sa odohráva v opustenom sklade, kde sa po neúspešnej a krvavej lúpežnej akcii skrýva skupina gangsterov najatých mafiánskym bossom. Jeden z nich bolestivo zomiera, ďalší sú mŕtvi a tí zvyšní sa snažia zistiť čo sa pokazilo a ktorý z nich je zradca.

Zaujímavosť: Pri natáčaní bol prítomný lekár, ktorý kontroloval či postava Tima Rotha krváca priamo úmerne zraneniu. Všetci herci, ktorí hrajú zločincov majú skúsenosti s väzením.

18. Road To Perdition

Cesta do zatratenia Tom Hanks v roli Michaela Sullivana, ktorý je na ceste do zatratenia, na ceste za odplatou. Michael je nájomný zabijak, ktorý príde o svoju ženu a staršieho syna. Mladší syn mafiánskej poprave ušiel a otec ho tak musí uchrániť pred gangsterskými nástrahami v čase hospodárskej krízy.

Zaujímavosť: Film je inšpirovaný komixom „Cesta do pekiel“. Aj keď bolo pri natáčaní občas aj –30°C, nebolo na scéne toľko snehu, koľko štáb potreboval. Preto sa muselo vyrobiť mnoho ton falošnej náhrady.

17. The Usual Suspects

Zvyčajný podozriví V kalifornskom prístave je zmasakrovaná posádka pašeráckej lode. Polícia predvedie na výsluch piatich podozrivých mužov, ktorí sa motajú v prostredí mafie a mohli by niečo vedieť. Všetci sú dôkladne vypočutí, ale s každou novou výpoveďou sa príbeh viac a viac zamotáva. Film pripraví nejedno prekvapenie a všetko nie je tak, ako sa spočiatku zdalo…

Zaujímavosť: Na IMDB vyhral film hlasovanie o najlepšiu zápletku. Postava Keysera Sozeya bola inšpirovaná skutočným vrahom menom John List, ktorý vyvraždil svoju rodinu a následne na 17 rokov zmizol.

16. Blow

Kokaín Príbeh natočený podľa reálneho života drogového kráľa Georgea Junga. George začal predajom marihuany v 60. rokoch na kalifornských plážach, kde získal mnoho kontaktov z drogového podsvetia a netrvalo dlho, kým sa stal pašerákom aj on. V krátkom čase sa stal veľkým dodávateľom kokaínu, čo však do života prináša veľké problémy a ešte väčšie obete.

Zaujímavosť: Johny Depp vo filme musel často šňupať falošný kokaín. Ako náhrada sa používalo sušené mlieko a detské preháňadlo, z čoho Depp trpel veľkými bolesťami žalúdku. Ďalšou zaujímavosťou je, že režisér Ted Demme zomrel pri hraní basketbalu rok po premiére filmu. V jeho tele bolo objavené veľké množstvo kokaínu.

15. Untouchables

Nepodplatiteľný Znova tu máme prohibíciu a tentokrát najslávnejšieho mafiána všetkých dôb – Al Capona – v podaní Roberta De Nira. Hlavnou postavou je policajt Eliot Ness, ktorí zostaví tím takzvaných „nepodplatiteľných“, s ktorými sa vydáva do boja proti organizovanému zločinu. Nepriateľom však nie je len Al Capone, ale aj skorumpovaní ľudia v radoch polície, či vedenia mesta.

Zaujímavosť: Každý policajt, ktorý vo filme pije alkohol je zabitý. Skutočný Al Capone bol zatvorený za daňové podvody a svoj trest si odsedel v slávnom väzení Alcatraz.

14. Snatch

Podfuck Dej sa točí okolo cenného diamantu, na ktorý má zálusk nejeden zlodej z Londýnskeho podsvetia. Okrem toho sledujeme zápletku o nelegálnych boxerských zápasoch, ktoré organizuje odporný mafián Brick Top. Ten nepohodlných ľudí nechá chladnokrvne zabiť a mŕtvolami kŕmi svoje vyhladované prasce. Príbehy gangstrov sa prepletajú a je otázne, kto túto zábavnú spleť osudov prežije do konca.

Zaujímavosť: Brad Pitt najprv nechcel zobrať rolu cigánskeho boxera, pretože práve dokončil film Klub bitkárov. Nakoniec však úlohu prijal, pretože chcel veľmi spolupracovať s režisérom Guyom Ritchiem.

13. Heat

Neľútostný súboj Dve najväčšie hviezdy mafiánskych filmov Al Pacino a Robert de Niro sa prvý krát stretli v tomto filme tvárou v tvár. Al Pacino hrá vyčerpaného policajta, ktorí ide po krku zlodejovi na mafiánskej úrovni stvárneného De Nirom. Obaja sú najlepší v tom čo robia, avšak každý na opačnej strane zákona. Začína neľútostný boj mužov, ktorí sú posadnutí jasným cieľom – dostať jeden druhého. A vy sa musíte rozhodnúť, komu budete držať palce.

Zaujímavosť: Scéna v reštaurácii, kedy sa slávni herci stretávajú na plátne po prvý krát spoločne, je z veľkej časti improvizáciou oboch hercov. Tvorcovia ju natočili naostro bez skúšania.

12. Donnie Brasco

Krycie meno Donnie Brasco Krimi-dráma z prostredia newyorskej mafie, kde pod krycím menom Donnie Brasco prenikol agent Joe Pistone (Johny Depp). Skamaráti sa s poskokom Leftym (Al Pacino), ktorý síce celý život obetoval mafii, ale stále sa mu nedarí postúpiť v hierarchii vyššie. Roky plynú a práca Joea stále viac ovplyvňuje, mení a zasahuje do jeho rodinného života. Navyše si musí dávať veľký pozor, aby mafia jeho infiltráciu neodhalila.

Zaujímavosť: Johny Depp sa niekoľko krát stretol so skutočným agentom J. Pistoneom, aby sa vcítil do jeho kože a lepšie sa zhostil úlohy.

11. A Bronx Tale

Príbeh z Bronxu Calogero vyrastá v prostredí drsného Bronxu a aj keď má slušného a poctivého otca Lorenza, jeho náklonosť sa blíži skôr k mafiánskemu bossovi Sonnymu. Calogero sa tak ocitá medzi dvomi mužmi s rozdielnymi názormi. Film natočil Robert De Niro a zároveň si aj nečakane zahral postavu poctivého dobráka Lorenza.

Zaujímavosť: Lillo Brancato, ktorý hrá mladého Calogera bol obsadený kvôli svojej velkej podobnosti s De Nirom. Chazz Palminteri (vlastným menom Calogero Lorenzo Palminteri), ktorý príbeh napísal na základe svojho života, bol obsadený do úlohy mafiána Sonnyho.

10. American Gangster

Americký gangster Opäť dvaja muži na opačných stranách zákona – jeden stojí za obrovským drogovým impériom, druhý je nepodplatiteľný policajt. Čierny mafián Frank Lucas je jeden z najfascinujúcejších zločincov americkej histórie, ktorý sa takmer bez peňazí dostal až na samotný vrchol a ulice New Yorku dokázal zaplaviť lacnými drogami. Detektív Ritchie Roberts sa ho snaží dostať za každú cenu a je len otázkou času, kedy sa stretnú tvárou v tvár.

Zaujímavosť: Skutočný díler Frank Lucas v časoch svojej slávy zarábal milión dolárov denne. Vo väzení si odsedel len 5 rokov a neskôr 7 rokov. Od roku 1991 je na slobode.

9. Carlito's Way

Carlitova cesta Carlito Brigante (Al Pacino) je predčasne prepustený z väzenia. Bývalý pašerák drog a zabijak sa chce vrátiť do života ako poctivý občan a chce prerušiť svoje spojenie s podsvetím. Tlačí však neho jeho štvrť a kontakty z opačnej strany zákona a tak to nebude jednoduché. Carlito ctí staré priateľstvá a tak ešte musí pomôcť advokátovi Daveovi Kleinfeldovi (na nepoznanie zamaskovaný Sean Penn). Okrem toho sa zaľúbi do tanečnice Gail a jeho cesta za slušným životom sa čoraz viac komplikuje.

Zaujímavosť: Keď Al Pacinovi ani po niekoľkýkrát nevyšla scéna v metre, nahneval sa a naozaj metrom odišiel domov. Režisér Brian De Palma o tom ani nevedel. Scéna sa natáčala od leta až do jesene.

8. Pulp Fiction

Pulp Fiction Film plný násilia, vulgarizmov a drog, ale aj tak podaný s nadhľadom a vtipom. V príbehu sa prepletajú príbehy gangsterov Vincenta a Julesa, obávaného mafiána Marsellusa, jeho krásnej ženy menom Mia, či boxera Butcha. Kultové dialógy, nečakané dejové zvraty, momenty prekvapenia a jedinečná réžia radia Pulp Fiction na 8. miesto.

Zaujímavosť: Tarantino šiel napísať scenár k filmu do Amsterdamu, preto sa vo filme často Holanďania spomínajú. Scéna v ktorej sa Vincent a Jules bavia o Amsterdame tiež patrí k najparodovanejším scénam v histórii kinematografie. Inak všimli ste si, že všetky hodiny vo filme sú nastavené na 04:20?

7. Once upon a time in America

Vtedy v Amerike Film, ktorý sa vraj pripravoval 12 rokov a pôvodná nezostrihaná verzia trvala 10 hodín. Príbeh mapuje životy štyroch gangstrov a priateľov od ranného detstva až po starobu, pričom niektorí z nich to dotiahnú naozaj ďaleko. Film nie len o láske, priateľstve a oddanosti, ale aj o zrade a klamstvách. Nezabudnuteľná klasika v atmosfére a krásnych reáliách New Yorku.

Zaujímavosť: James Woods má ku koncu žiarivo biele zuby, aby sa zdôraznilo jeho bohatstvo. Keďže tento Woodsov a De Nirov nápad produkcia zamietla, zaplatil to De Niro z vlastného vrecka.

6. Casino

Kasíno Jedinečný rozprávačský štýl filmu nás vťahuje do príbehu Sama „Ace“ Rothsteina, bývalého hazardného hráča, ktorý je mafiou dosadený do Las Vegas na miesto vedúceho kasína. S jeho pričinením sa kasíno aj on stávajú mimoriadne úspešnými. Aceovu bezpečnosť má na starosť jeho najlepší kamarát Nicky, ktorý je však násilný a nevypočítateľný gangster. V Aceovom živote nastáva zvrat, keď sa zamiluje do zlatokopky Ginger. Tá je závislá na drogách a alkohole a postupne sa z nej stáva troska, čo ovplyvňuje život Acea a jeho kamarátstvo s Nickym.

Zaujímavosť: Scény z kasína sa natáčali v ozajstnom kasíne Riviera, ale natáčanie muselo prebiehať v noci od jednej do štvrtej, aby štáb nerušil hráčov. Obe hlavné postavy, Ace aj Nicky boli napísané podľa skutočných ľudí.

5. Scarface

Zjazvená tvár Tony „Scarface“ Montana je snáď najdrsnejší, najbezohľadnejší a najsebavedomejší mafián filmového plátna. Príbeh začína jeho väznením, odkiaľ sa na slobodu dostáva na oplátku za to, že zabije komunistu. Začína pracovať pre mafiu a postupom času preberá nielen najvyššiu pozíciu, ale aj manželku mafiánskeho bossa. Svojou bezočivosťou si však znepriatelí mnoho vplyvných ľudí, takže ani samotný vrchol drogového impéria mu nezaisťuje bezpečie.

Zaujímavosť: Oliver Stone napísal scenár popri boji proti závislosti na drogách. Al Pacino prehlásil, že Tony Montana je zo všetkých jeho rolí najobľúbenejšia. Filmom sa v dosť veľkej miere inšpirovali tvorci hry Grand Theft Auto: Vice City. V hre môžeme vidieť aj veľmi podobnú vilu a prestrelku, ako v závere filmu Scarface.

4. Goodfellas

Mafiáni Henry Hill z Brooklynu už od mladosti sníva o tom, že sa stane gangstrom. Vykonáva drobné služby pre miestnu mafiu, až sa dostane do priazne mafiánskeho kmotra Cicera. Jeho mentormi sa stávajú mafiáni Jimmy a šialený násilník Tommy. Ako čas plynie, Henry spoznáva úskalia mafiánskeho života, kvôli čomu ho znenávidí žena a na čas sa dostane aj do väzenia. Potom ako sa im po veľkej lúpeži dostane na stopu FBI nastávajú ešte väčšie problémy a Henrymu a jeho kolegom pôjdu po krku nielen oni.

Zaujímavosť: Pred natáčaním strávil Ray Liotta s Henrym Hillom niekoľko dní, aby mal čo najviac informácií o tom, ako jeho postavu zahrať. Hill sa tiež vyjadril, že postava Tommyho stvárnená Joeom Pescim bola zahraná na jednotku. Skutočný Tommy bol však oveľa vyšší.

3. Godfather III

Krstný otec 3 Posledná časť trilógie o najslávnejšej filmovej mafiánskej rodine vedenou kmotrom Michaelom Corleoneom. V tretej časti Michaela ťaží svedomie a hriechy, ktoré za celú mafiánsku kariéru napáchal. Chce ešte dokončiť svoje obchody so skorumpovanými cirkevnými hodnostármi, ukončiť svoje priateľstvá a kšefty s inými kmotrami a potom ísť na (ne)zaslúžený odpočinok. Vo filme sa modlí k Bohu: „Prisahám na život svojich detí. Daj mi šancu vykúpiť sa a ja už nikdy nezhreším“. Či sa mu to podarí sa dozviete v závere tejto krásnej mafiánskej ságy.

Zaujímavosť: Al Pacino si za svoju úlohu pýtal tak veľa, že mu režisér pohrozil, že tretia časť začne pohrebom jeho postavy. Preto herec nakoniec súhlasil s menším platom 5 miliónov dolárov. Pre porovnanie – v prvom diely dostal za svoju úlohu len 40 000 dolárov.

2. Godfather II

Krstný otec 2 Dve dejové línie, obidve rovnako strhujúce. Jedna mapuje vzostup zakladateľa rodiny Vita Corleona, ktorému sicílska mafia vyvraždila celú rodinu. Vito uteká do Ameriky, kde sa ožení a snaží sa prežiť v Newyorskej talianskej štvrti ovládanej bezohľadným mafiánom Fanuccim. V druhej línii sledujeme Michaela Corleona, ktorý musí riešiť zradu z vlastných radov, pretože sa ho niekto pokúsi zabiť v jeho vile. Sledujeme tiež napätú situáciu na Kube, kde Michael vlastní hazardné podniky a súdne pojednávanie, v ktorom mu hrozí väzenie. Okrem toho sa vyostrujú jeho vzťahy s manželkou. Tá ho kvôli rodinnému biznisu začína nenávidieť.

Zaujímavosť: Robert de Niro a Marlon Brando sú jediní herci, ktorí dostali oscara za tú istú postavu. Obaja hrali Vita Corleona, Brando v prvom dieli a De Niro v druhom. James Caan, ktorý sa v roli Sonnyho na pár sekúnd objavuje v spomienkovej scéne dostal za úlohu rovnaký honorár, ako za natočenie prvej časti.

1. Godfather

Krstný otec Najväčšia klasika mafiánskeho filmu a jeden z najlepších filmov v histórii kinematografie. Príbeh zachytáva mafiánskeho kmotra Vita Corleona, ktorý najviac zo všetkého ctí rodinné hodnoty a čestnosť v obchodovaní. S biznisom mu pomáhajú aj jeho synovia, okrem slušného Michaela, ktorý má síce otca veľmi rád, ale s jeho podnikaním nechce mať nič spoločné. Všetko sa však mení vo chvíli, keď sa kmotra pokúsi zabiť konkurenčný gangster Sollozzo. Aj keď Sollozzo tvrdí, že ide len o biznis a nie je to nič osobné, Michael sa pokúsi o pomstu, ktorá rozpúta vojnu medzi newyorskými mafiánskymi rodinami.

Zaujímavosť: V celej trilógii sa často objavujú pomaranče. Vo väčšine prípadov predznamenávajú smrť. V scéne, kde Sonny (James Caan) bije Carla (Gianni Russo) mu pri natáčaní v skutočnosti zlomil dve rebrá a rozbil hlavu. Vraj títo dvaja herci spolu nevychádzali a prenieslo sa to aj do natáčania tejto scény. Odrezaná hlava koňa vo filme je skutočná.

Ďalšie mafiánske filmy?

Chýbajú Vám v rebríčku ďalšie filmy, ktoré by si zaslúžili miesto v TOP 30? Alebo poznáte iné diela s mafiánskou a gangsterskou tématikou, prípadne komédie, či paródie na tento žáner? Nezabudnite ich spomenúť v komentároch!

pošli do vybrali.sme.sk | vytlačiť článok |

Komentáre k textu:

Formulár pre nový komentár
[1]
tričká mejl web 12. 8. 2012 Ne 14.45

milujem mafianske filmy, a hlave s Al Pacinom a Robert De Nirom proste kráasa.

[2]
lol 13. 8. 2012 Po 01.56

pekna praca

[3]
renko 21. 10. 2012 Ne 16.10

Velmi kvalitne spracovane :)

[4]
pecka 5. 11. 2012 Po 21.31

pekne napsany

[5]
Martin mejl 5. 12. 2012 St 17.38

Hm… Zaujimavy rebricek filmov, s viacerymi suhlasim a niektore by som tam nedal… Ale co ma najviac udivuje, ze tam neni film RISE OF THE FOOTSOLDIER. To bola podla mna jedna z najvacssich peciek natocenych podla skutocnej udalosti. Zrejme autor tohto clanku film nevidel

[6]
Peter Kincel web 6. 12. 2012 Št 00.03

[5] Martin: Film som videl už dávno a súhlasím, je to fakt výborný film, len som si naň pri zostavovaní rebríčka nespomenul, inak by som ho určite zaradil. Ale aj na to sú tu komentáre, ak by autor na niečo zabudol, takže díky za tip! :)

[7]
Martin mejl 6. 12. 2012 Št 14.16

Nie kazdy tento film pozna, je menej znamy, alebo teda komercny a myslim, ze ani nadabovany nebol, ale je vazne dobry :-D

[8]
Martin mejl 6. 12. 2012 Št 21.22

Jo a vidim, ze je tam film, HEAT (Horlivost) Na svoju dobu to bol vynikajuci film a myslim, ze za zmienku stoji aj jeho mlasi brasko z roku 2010 s nazvom TOWN (Mesto) s Benom Afleckom. Kto videl oba filmi, musi uznat, ze to je klise :-D

[9]
Peletier mejl 26. 12. 2012 St 00.45

Kill the Irishman by tam určite nemal chýbať…

Whiskey 15. 1. 2013 Ut 01.57

LAWLESS (2012) ? Sviezi, mlady snimok o ..........whiskey :D

peterson mejl 30. 3. 2013 So 01.15

Public Enemies (2009) Dillinger (1973)

Murmillon mejl 1. 4. 2013 Po 16.41

Chybí tu jeden film nevím jak se jmenuje ale bylo to o jednom borcovy co si zjistil jedno jméno které mají obě gangsterské rodiny v knize dlužníků toho borce odstranil udělal si falešné doklady na jeho jméno aby se mohl pomstít vytrénoval ho borec který pracoval pro oba mafiánské rody a měl za úkol zabít jeho rodinu toho kluka četně toho kluka ale toho nezabil a pak ho vytrénoval aby se mohl pomstít tem mafiánům ale nevím jak se to jmenuje :(

Murmillon mejl 1. 4. 2013 Po 17.00

http://www.fdb.cz/…-gangsterka/ jinak zde najdete hafo filmu s mafiánskou/gangsterskou tématikou

Zdeněk mejl 8. 4. 2013 Po 04.11

Jsou i gangsterské seriály, které nezůstávají pozadu za filmy. Boardwalk Empire, nebo podle skutečných událostí čtyř sezonová australská pecka Underbelly

Matik 13. 4. 2013 So 11.28

Gangster Squad ! nový film odporúčam každému :)

poker pete mejl web 20. 4. 2013 So 17.03

vyborny prehlad aj ke dna prve miesto by som dal Pulp Fiction

peterson 2. 5. 2013 Št 02.26

Valachiho svedectvo

yx mejl 11. 8. 2013 Ne 12.04

Murmillon – ten film sa vola Lucky number Slevin..

Peter 6. 9. 2013 Pi 14.12

Gotti Rise and Fall

Mira 13. 10. 2013 Ne 21.37

LAWLESS – Super film doporucuju kazdemu :)

rossetti mejl 7. 2. 2014 Pi 19.09

Boardwalk Empire v cz Impérium – Mafie v Atlantic City aj ked je to serial tak si myslím že tie postavi ktoré tam vystupujú su dokonale v pribehu je niekolko fiktývnych postav ale aj postavy čo sa zakladaju na pravde napríklad charlie lucky luciano alebo doteraz zname meno al capone

jojo 2. 3. 2014 Ne 22.43

a čo rocknrola

dupineq 15. 3. 2014 So 21.41

super shrnutí :-) prosím Vás, celý den se snažím vygooglit název jedné gangsterky a bez úspěchu :-( děj: mafiánský otec dá šanci svému synovi zazářit a splnit tak úkol převozu peněz. syn to předá svému bratranci, která peníze pašuje letadlem. tankuje palivo v malém městě, když se vyleká policajtů a tašku s penězi nechá na ramveji. peníze šlohnout dva vyhulenci. mladí mafiáni se to snaží řešit, ale nakonec jim přijede na pomoc bossova pravá ruka. s ním získají peníze zpět, ale začne všecky zabíjet. syn mafiána ho nakonec ale sejme.. pardon za ten konec, už si to moc nepamatuju :-P můžu Vás znalé poprosit o pomoc? nedá mi to spát..

Vito mejl 16. 3. 2014 Ne 15.25

Pekne spracované. Chýba mi tam ešte Stav milosti (State Of Grace) veľmi dobrý film o boji medzi írskym a talianskym gangom ďalej Sicílsky klan, Bonanno: Najmladší krstný otec, Nitti – Neústupný a ešte možno Billy Bathgate

Petr mejl 12. 4. 2014 So 20.17

Cotton Club, Cest rodiny Prizziu, a urcite taky Nekdo to rad horke :-)

Ondro 12. 5. 2014 Po 05.06

RocknRolla

Ondro 12. 5. 2014 Po 05.21

a este Running Scared

dmg mejl 7. 6. 2014 So 20.27

Dobryyyy…hladam jeden film, nepamatam sa ako sa vola…dej je o zene..ktorej postriela vrah vsetky deti a ked ho konecne dolapi a zabije…zisti, ze to bol jej prvorodeny vlastny syn…prosim, nevie niekto nazov????

oresteia 17. 6. 2014 Ut 22.22

bella mafia

lukino tricko mejl 29. 12. 2014 Po 20.01

no tak heeej to uz heeej v zajati yakkuzi pi piči :D

patrik martiš 16. 9. 2015 St 21.22

Určite tu patrí aj trochu humoru a humor z mafiánskeho prostredia predstavuje komédia Oskar s S.Stalloneom.

Snovv mejl 12. 8. 2019 Po 17.58

O ničom rebríček, ako je možné, že tu chýba Scarface (1932), The Roaring Twenties (1939) alebo Le Clan Des Siciliens (1969), nehovoriac o tom, že filmy, ako Blow (2001) alebo Layer Cake (2004) naopak v tomto rebríčku nemajú robiť.

Pridaj komentár!