Blogg.sk - cestovanie, filmy, hudba, život

Kto je autor: Volám sa Peter a som 25 ročný grafik, cestovateľ a bloger. Mám rád filmy, beh, kopce, hudbu a život podľa vlastných predstáv.

Top 40: Najlepšie vojnové filmy

Top 40: Najlepšie vojnové filmy Vojny a konflikty sú spojené s ľudstvom od nepamäti a práve filmy s vojnovou tématikou nám umožňujú, aby sme si občas pripomenuli, aké je toto vzájomné zabíjanie často nezmyselné a akých zverstiev sa dokážu ľudia dopustiť. Rebríček je zameraný na vojny, ktoré sa odohrali za posledných 100 rokov, počnúc 1. svetovou vojnou a končiac novodobými konfliktami, akým je napríklad vojna v Iraku. Filmy v tomto zozname zachytávajú rôzne pohľady na rôzne konflikty a boli vyberané tak, aby čo najviac rozšírili Váš prehľad vo filme aj novodobej vojenskej histórii. K popisom filmov nájdete ako vždy aj veľa zaujímavostí.

40. Hartova vojna

Hartova vojna Vojnová dráma z prostredia zajateckého tábora počas druhej svetovej vojny sleduje osud mladého nadporučíka Harta (Colin Farrel) a plukovníka McNamara (Bruce Willis). Film pojednáva o cti, povinnosti a odvahe aj počas takého krutého obdobia, akým je vojna.

Zaujímavosť: Počas nástupu zajatcov do tábora hrá v rozhlase hymna nacistického Nemecka.

39. Nehanební bastardi

Nehanební bastardi Napriek tomu, že film Nehanební bastardi od režiséra Q. Tarantina je nepochybne kvalitný, ušlo sa mu v rebríčku predposledné miesto. Nebojí sa totiž meniť históriu a od reality má ďaleko. Preto si ho síce užijete, ale od klasického vojnového filmu má ďaleko. Dej sa točí okolo skupiny neohrozených lovcov nacistov, proti ktorým stojí zase nemecký lovec židov.

Zaujímavosť: Občas film sprevádza hlas rozprávača príbehu. Je ním Samuel L. Jackson.

38. Valkýra

Valkýra Napínavý vojnový film sleduje nemeckého plukovníka Clause von Stauffenberga (Tom Cruise), ktorý vedie rozsiahle protinacistické spiknutie, ktorého hlavnou úlohou je odstránenie Adolfa Hitlera a zhodenie jeho nacistickej vlády.

Zaujímavosť: Film sleduje najznámejší atentát na Hitlera z 20. júla 1944. Celkovo bolo na Hitlera spáchaných 15 atentátov.

37. Najdlhší deň

Najdlhší deň Opäť 2. svetová vojna, ale tentokrát sa dej sústredí na jednu z najväčších operácií celej vojny – Deň D. V tomto trojhodinovom filme z roku 1962 uvidíte veľkolepé scény s množstvom komparzistov, ako napríklad známe vylodenie na Omaha beach. Na filme sa podieľalo mnoho vtedajších prvotriednych hereckých hviezd a dnes tento snímok aj vďaka tomu patrí medzi najklasickejšie vojnové filmy.

Zaujímavosť: Americká, britská a francúzska armáda na natáčanie filmu „prepožičali“ svojich vojakov. Dokopy ich bolo 23 000.

36. Vzdialený most

Vzdialený most Potom, čo bol v roku 1944 oslobodený Paríž, chýbalo armáde dostatočné zásobovanie. Preto bola vymyslená vojnová operácia Market Garden, ktorej úlohou bolo vybojovať a udržať tri holandské mosty. Kvôli neľahkému terénu a vytrvalosti nemeckých obrancov to bola extrémne náročná úloha.

Zaujímavosť: Pri vojnových scénach bolo použitých len málo skutočných tankov. Väčšina z nich boli plastové makety nasadené na podvozky áut.

35. Ríša slnka

Ríša slnka Vojna v réžii Spielberga zaberá v tomto rebríčku až štyri miesta. V tomto filme príbeh z druhej svetovej vojny sleduje 11-ročného chlapca, syna anglických diplomatov, ktorý sa v chaose pri bombardovaní Šanghaja Japoncami stratí a musí bojovať o svoje prežitie.

Zaujímavosť: Úloha 11-ročného Jima Grahama je filmový debut pre hereckú hviezdu Christiana Balea (Batman začína, Temný Rytier, Fighter, Dokonalý trik)

34. Odpor

Odpor Medzi vojnové filmy z obdobia 2. svetovej vojny môžeme zaradiť aj Odpor, ktorý sa odohráva v netradičnej lokalite – v Bieloruských lesoch. Sledujeme príbeh bratov Bielskich, ktorí zostavili partizánsky odboj. Z postupného boja o prežitie ich odhodlanie prerastá do túžby zachrániť čo najväčší počet bieloruských židov.

Zaujímavosť: Lesy v ktorých sa film natáčal, našla produkcia pomocou Google Earth.

33. Zem nikoho

Zem nikoho Tento rebríček samozrejme nie je len o 2. svetovej vojne a svoje miesto si tu zaslúži aj film Zem Nikoho, ktorý sa odohráva v dobe občianskej vojny v Juhoslávii. V Bosne v roku 1993 sa spolu v zákope ocitnú bosniansky vojak Čiky a srbský vojak Nino. Kritická a vyhrotená situácia je doplnená humorom a poukazuje na absurdnosť vojnového konfliktu v Bosne a Hercegovine.

Zaujímavosť: Film získal v roku 2002 Oskara za najlepší cudzojazyčný film.

32. Vojnový kôň

Vojnový kôň Krásny film o priateľstve koňa Joeyho a mladíka Alberta na pozadí prvej svetovej vojny. Joeyho osud sa pretkáva s mnohými vojakmi aj civilistami na oboch frontách znepriatelených vojsk. Film vypovedá nielen o hrôzach, ale aj o dobrosrdečnosti a statočnosti ľudí aj zvierat.

Zaujímavosť: Režisér S. Spielberg prehlásil, že je hrdý na to, že vo filme bolo použité len minimum digitálnych efektov (len tri zábery trvajúce tri sekundy). Vzhľadom na to, čo kone vo filme predvádzajú, je to obdivuhodné.

31. Kód Navajo

Kód Navajo Kód Navajo bol tajný šifrovací jazyk používaný počas druhej svetovej vojny Americkou pechotou. Pre túto komunikáciu bolo naverbovaných 200 členov indiánskeho kmeňa. Vo filme sledujeme mariňáka Joea Endersa, ktory sa stáva spoločníkom Navaja Bena Yahzee. Joe ho musí za každú cenu ochrániť, aby kód nebol prezradený.

Zaujímavosť: Nicolas Cage kvôli filmu odmietol úlohy v snímkach Pán prsteňov a Spiderman.

30. Pearl Harbor

Pearl Harbor Veľký príbeh priateľstva a milostného trojuholníka na pozadí druhej svetovej vojny. V tomto vojnovom filme uvidíte hlavne veľkolepé lietadlové boje a efektne natočený japonský útok na americkú základňu Pearl Harbor.

Zaujímavosť: Počet mŕtvych vo filme je vraj 153. Celkovo však len pri útoku na Pearl Harbor zahynulo 2 345 vojakov a 57 civilistov.

29. Obete vojny

Obete vojny Film založený na skutočnej udalosti z vojny vo Vietname. Bojová čata vo Vietnamských pralesoch prepadne šialenstvu, ale jeden muž sa napriek chaosu a svete bez pravidiel snaží zostať na strane zdravého rozumu.

Zaujímavosť: O bezpečnosť štábu sa museli starať takzvaní „snake beaters“ (zabíjači hadov). Michael J. Fox im za to často kupoval darčeky.

28. Hotel Rwanda

Hotel Rwanda Okrem dávnej histórie by nás mali zaujímať aj novodobé konflikty a jeden z najhrôzostrašnejších sa udial v roku 1993 v africkej Rwande, kedy bolo počas troch mesiacov zabitých skoro milión ľudí brutálnym spôsobom. Tam, kde celý svet na čele s OSN zlyhal, pomáha manažér hotela Paul Rusesabagina zachrániť čo najviac ľudských životov.

Zaujímavosť: Paul Rusesabagina sa vyjadril, že film bol oproti genocíde málo násilný.

27. Železný kríž

Železný kríž Klasika vojnového filmu z roku 1977, ktorá sleduje seržanta Steinera, ktorý síce vojnu nenávidí, ale on aj jeho muži majú odhodlanie bojovať až do konca. Film je zaujímavý tým, že druhú svetovú vojnu tentokrát sledujeme z pohľadu nemeckých vojakov.

Zaujímavosť: Natáčanie sprevádzali veľké finančné problémy, kvôli ktorým sa muselo improvizovať a scenár sa často upravoval.

26. Tábor tigrov

Tábor tigrov Dej sa odohráva v roku 1971 vo výcvikovom tábore s názvom Tábor tigrov, kde sa vojaci pripravujú na boj vo Vietnamskej džungli. Sledujeme vojaka Rolanda Bozza, ktorý je vyhláseným provokatérom a jeho najväčším cieľom je dostať sa z armády preč.

Zaujímavosť: Tvrdí sa, že Colin Farrell, ktorý sa vďaka tomuto filmu presadil v Hollywoode, prišiel na casting kvôli tréme opitý. Možno aj to mu pomohlo získať úlohu mladého rebela.

25. Nanking Nanking

Nanking Nanking V roku 1937 je Šanghaj dobitý a japonská armáda sa presúva do mesta Nanking, vtedajšieho hlavného mesta Číny. Nanking je rýchlo dobitý, ale besnenie japonskej armády ešte len začína. Nastáva vraždenie vojakov a civilistov vrátane detí, k čomu sa pridáva brutálne a masové znásilňovanie čínskych žien. Film je menej známy, ale o to dôležitejší, pretože nám pripomína jeden z najhorších masakrov v histórii ľudstva.

Zaujímavosť: Film strávil dlhú dobu u cenzorov a musel prejsť viacerými úpravami, aby mohol byť schválený.

24. Choď a pozeraj sa

Choď a pozeraj sa Maximálne depresívny a skľučujúci sovietsky film sleduje príbeh 14-ročného bieloruského chlapca, ktorý sa z naivného dieťaťa odhodlaného brániť svoju vlasť mení na vojnou zničenú trosku. Dej sa odohráva v roku 1943, keď Nemci v Bielorusku realizovali taktiku „spálenej zeme“, kedy ľahlo popolom asi 600 bieloruských dedín.

Zaujímavosť: Celý film sa natáčal nezvyčajne chronologicky, vďaka čomu sa hlavný herec Alexej Kravčenko lepšie stotožnil s úlohou.

23. Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora! Veľkolepý vojnový veľkofilm z roku 1970 rekonštruuje udalosti zákerného útoku Japoncov na americkú základňu Pearl Harbor, kedy sa im podarilo zničiť väčšinu nepripravenej flotily. Tento útok vyprovokoval Ameriku k vojnovému dianiu a otvoreným bojom s Japonskom. Konflikt vyvrcholil zničením Hirošimi a Nagasaki.

Zaujímavosť: Film bol natočený oboma zúčastnenými krajinami (USA a Japonsko), preto ho vidíme z oboch strán a pohľad na konflikt je tak vyrovnaný.

22. 9. rota

9. rota Film založený na skutočných udalostiach spočiatku sleduje skupinu mladých ruských vojakov vo výcvikovom tábore pod vedením drsného veliteľa. Po ich nasadení do krvavej Sovietskej vojny v Afganistane ich však čaká krutá realita, kde stoja proti mnohonásobnej presile a je jasné, že konflikt sa nezaobíde bez veľkých obetí.

Zaujímavosť: Na vojnových scénach sa zúčastnilo 2000 komparzistov a pri natáčaní bola prítomná aj Ukrajinská armáda s vojenskou technikou.

21. Cesty slávy

Cesty slávy Dej filmu sa odohráva počas 1. svetovej vojny v opevnených zákopoch na francúzsko-nemeckej fronte. Generál Mireau vycíti kariérny postup a vydá rozkaz na dobytie nemeckých pozícií, napriek tomu, že takáto misia má minimálnu šancu na úspech a hrozí strašné krvipreliatie. Plukovník Dax proti tomu protestuje, ale ako čestný vojak nakoniec rozkaz poslúchne a so svojimi mužmi sa vydáva na takmer istú smrť…

Zaujímavosť: Ako silný protivojnový film, ktorý kritizuje vojenské vedenie, bol tento snímok z roku 1956 na vyše 20 rokov zakázaný vo Francúzku, Belgicku, či Švajčiarsku.

20. Údolie tieňov

Údolie tieňov V roku 1965 sa vo vietnamskom údolí Ia Drang rozpútal konflikt medzi americkou armádou a komunistickým severným Vietnamom. Táto bitka sa dá považovať za počiatok Vietnamskej vojny. Americký vojaci vtedy stáli proti 10-násobnej vietnamskej presile. Hrdinom filmu je plukovník Hal Moore, ale dramatické udalosti sledujeme aj z pohľadu jeho rodiny, či vietnamských partizánov.

Zaujímavosť: Herci pred natáčaním strávili dva týždne v základni Fort Benning v Georgii, kde v roku 1965 Moorova jednotka absolvovala výcvik.

19. Chlapec v pruhovanom pyžame

Chlapec v pruhovanom pyžame Osemročný Bruno sa s rodinou presťahuje z Berlína do odľahlej oblasti v zahraničí, kde nemá žiadnych kamarátov. Z nudy sa túla po okolí, kým nenarazí na neďalekú „farmu“, ktorá je obohnaná vysokým ostnatým plotom a na jeho druhej strane je rovnako starý chlapec Shmuel, ktorý je oblečený vo zvláštnom pruhovanom pyžame. Chlapci sa skamarátia, ale môže kamarátstvo vydržať, keď je Shmuel za plotom koncentračného tábora a Bruno synom nacistického veliteľa?

Zaujímavosť: Napriek tomu, že meno koncentračného tábora nie je zmienené, podľa viacerých náznakov z filmu a predlohy sa jedná o Osvienčim.

18. Putá vojny

Putá vojny Technicky brilantný kórejský film plný akcie a emócií sleduje osudy dvoch bratov, ktorí sa starajú o svoju ovdovenú matku. Do ich života však zasiahne vojna medzi komunistickou Severnou Kóreou a kapitalistickou Južnou Kóreou, do ktorej obaja narukujú.

Zaujímavosť: Putá vojny je jeden z najdrahších (rozpočet 13 miliónov dolárov) a zároveň aj jeden z najúspešnejších filmov v Južnej Kórei.

17. Nepriateľ pred bránami

Nepriateľ pred bránami V roku 1942 sa v Rusku odohráva jeden z najväčších bojov druhej svetovej vojny – bitka o Stalingrad. Na pozadí tohto konfliktu sledujeme aj konflikt dvoch mužov – sovietskeho ostreľovača Vasilija Zajceva a nemeckého majora Koniga, ktorý dostal za úlohu Vasilija zlikvidovať, aby oslabil morálku sovietskej armády.

Zaujímavosť: Štatistiky sa líšia, ale skutočný Vasilij Zajcev zneškodnil od 10. novembra do 17. decembra 1942 približne 225 overených cieľov. Skutočný počet môže byť ešte vyšší.

16. Pád Tretej ríše

Pád Tretej ríše Realistický a do veľkej miery autentický film o posledných hodinách života najznámejšieho a najhoršieho diktátora – Adolfa Hitlera. Väčšina filmu sa odohráva v dusivej atmosfére Berlínskych bunkrov, ale napriek tomu na Vás film zapôsobí a obsahuje hneď niekoľko desivých a nepríjemných scén, ktoré sprevádzali ukončenie Hitlerovho šialenstva.

Zaujímavosť: Aby sa Hitler uistil, že je kyanid účinný, otrávil najprv svojho obľúbeného psa Blondiho. Pes bol potom spálený spolu s Adolfom a Evou, čo však vo filme nevidíme.

15. Tucet špinavcov

Tucet špinavcov Vojnovú klasiku z roku 1967 nájdete snáď vo všetkých podobných filmových rebríčkoch. Rozpráva o skupine odsúdených zločincov, ktorý dostanú šancu na vykúpenie zo svojich hriechov. Musia „len“ splniť sebevražednú misiu – preniknúť do stráženého zámku plného Nemcov v okupovanom Francúzku.

Zaujímavosť: Veľkú časť obsadenia hlavných hrdinov tvorili veteráni druhej svetovej vojny (Robert Webber, Lee Marvin, Charles Bronson, Terry Savalas, Ernest Borgnine, Clint Walker).

14. Most cez rieku Kwai

Most cez rieku Kwai Jedného dňa v roku 1943 pribudnú do japonského zajateckého tábora v thajskej džungli noví zajatci. Títo muži na čele s plukovníkom Nicholsonom nechcú Japoncom ukázať žiadnu slabosť. Zajatci sú zapojení do stavby mostu cez rieku Kwai a nakoniec sú sami na svoju organizovanú prácu a most patrične hrdí. Jeden zo zajatcov medzitým ujde a vracia sa so spojencami s úlohou vyhodiť most do vzduchu. Ako sa zachová Nicholson?

Zaujímavosť: Film sa svojím koncom zásadne líši od svojej literárnej predlohy a skutočnosti. V ktorom z týchto diel nakoniec most vybuchne a v ktorom všetko prečká nebude autor článku prezrádzať.

13. Olovená vesta

Olovená vesta Jedným z najzaujímavejších filmov z Vietnamskej vojny je dielo Stanleyho Kubricka – Olovená vesta. Dej filmu je rozdelený na dve časti. Prvá zachytáva drsný vojnový výcvik, ktorý hraničí až s psychickým a fyzickým týraním a nie každý nováčik tento nátlak unesie. V druhej časti sa prenesieme do samotných bojov, kde vojaci musia zabudnúť na svoju ľudskosť a zabíjať v mene svojej krajiny.

Zaujímavosť: Jedna z vystrihnutých scén ukazovala, ako hrajú vojaci futbal s ľudskou hlavou.

12. Smrť čaká všade

Smrť čaká všade Film ocenený šiestimi Oskarmi sa venuje vojne v Iraku, kde prichádza Seržant William James ako nový veliteľ pyrotechnikov, potom čo ten predchádzajúci zahynul pri explózii. Nebezpečenstvo hrozí odvšadiaľ, najmä však pri zneškodňovaní výbušnín, kde sú šance na explóziu naozaj nepredvídateľné. Seržant James však pôsobí, akoby sa smrti vôbec nebál…

Zaujímavosť: Natáčalo sa v Jordánsku, ktoré susedí s Irakom. Rada hercov to vnímala ako riziko a odriekli tak svoju účasť vo filme (Colin Farrell, Charlize Theron, Willem Dafoe).

11. Ponorka

Ponorka Za II. svetovej vojny vraj zo 40 000 mužov bojujúcich na nemeckých ponorkách prežila len štvrtina. Dej tohto filmu sleduje osud jednej z týchto nemeckých ponoriek, kde posádka v tiesnivých priestoroch hlboko pod hladinou dostane za úlohu preplávať cez Gibraltársky prieplav a vynoriť sa v Taliansku. Síce sa to javí ako nemožné, muži zlákaní nemeckou propagandou a niektorí aj vlastným presvedčením to skúsia napriek minimálnym šancám.

Zaujímavosť: Herci mali zakázaný pohyb na slnku, aby mali čo najbledšiu pleť a vyzerali tak ako reálna posádka ponorky. Natáčalo sa v autentických úzkych priestoroch, aby mali tiež herci skutočný pocit stiesnenosti.

10. Listy z Iwo Jima

Listy z Iwo Jima V roku 1945 sa udiala jedna z najkrvavejších bitiek medzi americkou a japonskou armádou. Američania sa rozhodli obsadiť ostrov Iwo Jima, kvôli strategickej výhode a ostrovnému letisku. Japonci sa však za žiadnu cenu neplánujú vzdať a v drsných podmienkach pustého ostrova sa tak boje natiahnú na viac ako mesačné krviprelievanie.

Zaujímavosť: Clint Eastwood natočil v roku 2006 aj film „Zástavy našich otcov“. Zatiaľ čo „Listy z Iwo Jima“ zachytávajú vojnu z japonskej strany, druhý film sleduje dej z pohľadu Američanov.

09. Lovec jeleňov

Lovec jeleňov Vojnová dráma z Vietnamskej vojny, ktorá sa viac ako na boje zameriava na psychológiu a emočný dopad na jej veteránov. Komplexný dej sa točí okolo troch priateľov, ktorých sledujeme pred vojnou, počas vojny a ich zajatia a tiež aj po návrate domov.

Zaujímavosť: Pre Roberta De Nira bola úloha vo filme najviac psychicky náročnou v jeho živote. Ďalší herec – John Cazale – bol odhodlaný odohrať svoju úlohu, aj keď mu bola krátko pred natáčaním diagnostikovaná rakovina. Krátko po dokončení nakrúcania zomrel.

08. Pianista

Pianista Strhujúci a mrazivý príbeh sleduje talentovaného pianistu Wladyslawa Szpilmana, ktorému šťastný život pokazí fakt, že sa narodil ako žid. Onedlho potom, čo je Poľsko napadnuté Nemcami, je vo Varšave vytvorené židovské geto, kde číha smrť na každom kroku a mŕtvoly vyhladnutých ľudí sa povaľujú v uliciach. Szpilman a jeho rodina sa snaží prežiť, ale ich osud a zverstvo nacistov sa každým dňom zhoršuje.

Zaujímavosť: Dej filmu vychádza z knihy od skutočného W. Szpilmana, ale niektoré scény sú inšpirované aj osobnými zážitkami režiséra filmu Romana Polanského.

07. Život je krásny

Život je krásny Jeden z najkrajších filmov z obdobia druhej svetovej vojny, ktorý vo Vás takmer určite zanechá stopu. Guido je bláznivý čašník plný energie, ktorý sa zamiluje do učiteľky Dory a po mnohých snaženiach sa mu nakoniec podarí získať jej lásku. Ich život je naozaj krásny, narodí sa im syn Giosué, avšak po piatich rokoch nastáva šokujúca zmena. Rodina je odvlečená do koncentračného tábora. Guido je odhodlaný svojho syna pred hrôzami v tábore ochrániť a tak predstiera, že je všetko jedna veľká hra s výhrou v podobe tanku…

Zaujímavosť: Roberto Benigni a Nicoletta Brasch tvoria manželský pár vo filme aj v reáli.

06. Čierny jastrab zostrelený

Čierny jastrab zostrelený Surový pohľad na konflikt v Somálsku, kedy je časť americkej jednotky vyslaná do Mogadishu za účelom dobre naplánovanej misie. Tá sa však mení na boj o prežitie hneď potom čo sú zostrelené americké vrtuľníky a vojaci zostanú hlboko za nepriateľskými líniami v bezvýchodiskovej situácii.

Zaujímavosť: Celý film sa natáčal v Maroku a Somálcov stvárnili členovia marockej armády. Vo filme sa tak neobjaví ani jeden Somálsky herec.

05. Čata

Čata V roku 1967 sa do Vietnamského konfliktu pripája aj nováčik Taylor. Ako zisťuje, niektorí z jeho spolubojovníkov už stratili všemožné zásady a neváhajú byť brutálny a niektorí sa v sebe snažia napriek všetkému zlu udržať aspoň trochu ľudskosti. Konflikt tak nezúri len medzi Američanmi a Vietnamci, ale aj vnútri samotnej čaty.

Zaujímavosť: Kvôli zobrazeniu Vietnamcov bol film vo Vietname zakázaný. Pri filmovej scéne, kde mnoho členov čaty fajčí marihuanu, sa herci naozaj zhúlili.

04. Apokalypsa

Apokalypsa Ťažký psychologický a hypnotický film Apokalypsa sa odohráva vo Vietname, kde si svoju úlohu plní Kapitán Willard. Má nájsť dezertéra Waltera Kurtza, ktorý pravdepodobne zošalel a korunoval sa do čela domorodého kmeňa uprostred džungle. Vietnamský konflikt sa dá v tomto filme prirovnať k šialenému a depresívnemu peklu a pomalé tempo je výborne prekladané epickými vojnovými scénami, ako napríklad dnes už kultový nálet vrtuľníkov za doprovodu klasickej skladby od Richarda Wagnera.

Zaujímavosť: Apokalypsa a film Čata sa považujú za dva najdôležitejšie filmy z Vietnamskej vojny. Zatiaľ čo v tom prvom hrá hlavnú úlohu Martin Sheen, v druhom menovanom si hlavnú postavu zahral jeho syn Charlie Sheen.

03. Tenká červená čiara

Tenká červená čiara Existuje spojene umelecko-poetický akčný vojnový film? Áno. Presne ním je Tenká červená línia, kde sa v jednu chvíľu komorne filozofuje nad zmyslom života, aby hneď na to prišla na rad mohutná vojnová akcia. Dej zachytáva príchod nováčikov aj ostrieľaných vojakov na ostrov v Tichomorí, kde sa proti japonskej armáde postupne rozpútava vojnový aj morálny chaos. Vo filme hrá neskutočné množstvo hereckých hviezd a takmer každá úloha je obsadená známou tvárou. Skvele znázornený strach zo smrti, krásna hudba od H. Zimmera a netradičná réžia spolu s hereckými výkonmi tak radí tento plnohodnotný film na tretie miesto v rebríčku.

Zaujímavosť: Pôvodná verzia mala až 6 hodín. V prvých strihoch bol hlavným hrdinom Adrien Brody, ale konečný strih dostal do popredia Jima Caviezela. Vo filme hrali napríklad aj Billy Bob Thornton, Martin Sheen a Mickey Rourke, ale ich scény boli vystrihnuté.

02. Zachráňte vojaka Ryana

Zachráňte vojaka Ryana Po úspešnom, aj keď krvavom dobití pláže Omaha je kapitán Miller a jeho jednotka poverená úlohou nájsť vojaka Ryana, ktorého bratia padli v boji a on má byť preto odvedený späť domov. Problémom však je, že Ryan je stratený kdesi za nemeckými nepriateľskými líniami. Spielbergov film je epickou vojnovou drámou s vynikajúcim a revolučným technickým spracovaním, kedy máte pocit, že ste s vojakmi na skutočnom bojovom poli.

Zaujímavosť: Mrazivá úvodná scéna vylodenia v Normandii má 27 minút. Bolo na ňu spotrebovaných 40 sudov falošnej krvi. Zábery na ľudí s chýbajúcimi končatinami boli natočené s reálnymi ľuďmi po amputácii.

01. Schindlerov zoznam

Schindlerov zoznam Jeden z najdôležitejších filmov celej kinematografie, ktorý si v tomto rebríčku zaslúži prvé miesto kvôli svojej mrazivej výpovedi o najhoršom období našich dejín – holokauste. Dej sa odohráva v Poľskom Krakove, kde prichádza v roku 1939 Oskar Schindler, člen nacistickej strany, ktorý sa snaží o zbohatnutie pomocou továrne na okraji Krakovského geta. Židov zamestnáva ako lacnú pracovnú silu, ale po vyhladení krakovského geta a postupnej deportácii židov do koncentračného táboru Osvienčim sa Schindler rozhodne aj za cenu svojho nadobudnutého majetku zachrániť čo najviac ľudských životov. Film je šokujúcou, smutnou a nemilosrdnou drámou, ktorá poukazuje na tie najtienistejšie stránky vojny a ľudského zla.

Zaujímavosť: Desivá scéna vyhladenia Krakovského geta mala pôvodne v scenári len jednu stránku, ale na základe výpovedi svedka, ktorý túto hrôzu prežil sa rozšírila na 20 strán a vo filme trvá 20 minút. Spielberg odmietol honorár za réžiu filmu a venoval ho organizácii, ktorá zhromažďuje svedectvá ľudí, ktorí prežili holokaust.

Ďalšie vojnové snímky, ktoré stoja za zmienku

Za pozriete stojí aj film Zástavy našich otcov, ktorý sa len tesne nedostal do rebríčka. Z novších filmov odporúčam snímku Zlodejka kníh a ešte lepšie spravíte, ak si prečítate predlohu. Okrajovo sa vojnovej témy dotýka romantická a oceňovaná dráma Anglický pacient alebo Čierna kniha. Ak vás zaujíma bitka o Stalingrad z pohľadu nemcov, neváhajte nad filmom Stalingrad (z roku 1993). Zaujať by Vás mohol aj komorný protivojnový film zo Škandinávie – Kríž cti. Keď chcete viac filmov s témou Vietnamského konfliktu, môžete si vybrať napríklad Medzi nebom a zemou, Hamburger Hill, či Dobré ráno, Vietnam.

Z českej kinematografie stoja za zmienku filmy Lidice a Musíme si pomáhat. Výborný je aj český film Tmavomodrý svět, ktorý zachytáva osudy pilotov. Na Slovensku sa točí málo, takže slovenskí diváci by nemali vynechať Nedodržaný sľub. Zo starších filmov odporúčam výborný film Vlčie diery.

Ak Vás viac zaujímajú seriály, jeden z najlepších počinov je Bratstvo neohrozených, ktorý svojou kvalitou a rozpočtom prekonáva aj väčšinu filmov z rebríčku. Podobne je na tom aj seriál Pacifik. Oba sú dejom zasadené do druhej svetovej vojny, avšak jeden sa odohráva na európskych bojiskách a druhý je zameraný na boje v Tichomorí. Ďalším kvalitným počinom je aj miniséria Generation Kill, ktorá sa odohráva počas vojny v Iraku.

Ktorý film z prostredia vojny je najlepší podľa Vás? Máte nejaký obľúbený vojnový film, ktorý tu nebol spomenutý? Neváhajte sa podeliť sa o svoje názory, alebo tipy v komentároch.

pošli do vybrali.sme.sk | vytlačiť článok |

Komentáre k textu:

Formulár pre nový komentár
[1]
tomeec mejl web 30. 6. 2014 Po 15.54

super zhrnutie … moje naj je Zachránte vojaka Ryana a Brotrhood

[2]
blabla 4. 9. 2014 Št 22.23

rozhodne stojí za pozretie nemecký film „naše matky, naši otcovia“.

[3]
Lucy 9. 9. 2014 Ut 21.42

pre kazdeho kto nevidel odporucam pozriet Dennik Anny Frankovej… je aj kniha tu som este necitala ale film je velmi silny…

[4]
Saša 14. 9. 2014 Ne 18.16

Hrdinovia vojny (Čína/Hong Kong, 2007)

[5]
IXO 5. 10. 2014 Ne 10.55

Chýbajú tu ešte viaceré filmy napr. Diablova dielňa, Biele peklo, Katyn, film Stalingrad (1993) je takisto kultový, a jeden z najlepších natočených filmov o bitke na Volge 1942/1943. Čo je nová verzia (RUS) Stalingradu, tam to bolo viac zamerané na vzťahy ako na boje v prvej línii. Samozrejme, treba rozlišovať filmy, ktoré sa odohrávajú na fronte (boje) a filmy za frontou napr. v KT (Colette), atd. Tých filmov je velmi vela, niektoré su kvalitne a TOP a niektore menej.

Ak by sa to dalo zhrnut na filmy z obdobia 2.svetovej fimy: Stalingrad (1993 verzia s T.K.), Pád III. Ríše, Zachráňte vojaka Ryana, Nepriateľ pred bránami, Pianista…napr. veľmi emotívny film je Lidice, Chlapec v pruhovanom pyžame, Tmavomodry svet, Nedodržaný sľub, Musime si pomahat, Vsichni moji blizci…je ich vela.

[6]
mm mejl 11. 10. 2014 So 15.27

navrhla by som ešte film Odvážne srdce Ireny Sendler je to veľmi pekný film ;)

[7]
DURKO 19. 10. 2014 Ne 21.04

čas hrdinov je tiež dobrý film …britská SAS comando

[8]
Milan mejl 2. 11. 2014 Ne 21.14

Môj obľúbený je Černý Jastrab zostreleni, Smrť čaká všade a teraz čo vyšiel tak Na život a na smrť.

[9]
Maroš mejl 14. 12. 2014 Ne 19.38

Všetky filmy čo sú tu super ale chýba mi tu český film veľmi dobrý POSLEDNÝ CYKLISTA je to český film rozdelený na 2 časti ale odporúčam pozrie. Je to života židov.

Lexo 26. 12. 2014 Pi 00.37

Honba na Bin Ladina – strasne vyborny film odporucam

Jano 7. 1. 2015 St 11.58

Brestská pevnost, Bitva o Ržev, Ani krok spět, Stalingrad 2013, Tajná zbraň, Fury 2014, Bez rozkazu.

Ivi 11. 1. 2015 Ne 15.37

Schindlerov zoznam je bezkonkurenčne najlepší. :) To prvé miesto si zaslúži. :)

Marica mejl 14. 3. 2015 So 12.27

Kedysi dávno som videa film de sa 3 generácie mužov vracajú myslím z vojny vo Vietname:… Každý z nich prichádza s problémom Najmladší sa volá Homer – prichádza do rodnej dediny k rodine a snúbenici bez obidvoch rúk. Miesto nej má iba železnú protézu. Strednú generáciu predstavuje kapitán ktorý bol zostrelený s lietadlom a máva také nočné mory že sa bojí zaspať. Ani jedna žena s ním dlho nevydrží. Najstaršiu generáciu tvorí plukovník… ktorý síce nemá viditeľný handicup ale po návrate domov zistí, že už jeho domov a rodina zďaleka nie je to, čo pozná a už nevie sa s nimi zžiť. Pozerá na nich ako na úplne neznámu rodinu. Neviem si spomenúť na názov filmu… pozná ho niekto?

stenly mejl 23. 3. 2015 Po 18.04

ja viem volal sa Lovci jelenov

jaro hrivnak mejl 28. 3. 2015 So 10.10

na najlepši československý vojnový film o našich letcoch v RAF ste zabudli: nebeští jezdci http://www.csfd.cz/…esti-jezdci/

JohnWayne 1. 4. 2015 St 23.34

Úplne zbytočný článok, pretože takmer pri každom filme (napr. Pianist, Black Hawk Down, Das Boot a pri 20 ďalších filmoch) autor píše len o obsahu, vôbec nevyjadruje svoj vlastný názor na ten daný film!

Peter Kincel mejl web 2. 4. 2015 Št 23.14

[16] JohnWayne: Ďakujem za komentár. Cieľom článku nebolo vyjadriť moje názory na filmy, ale zostaviť čo najviac objektívny rebríček vojnových klasík so širokým záberom, tak aby bolo zachytených čo najviac konfliktov a pohľadov na vojnu. Prešiel som mnohé rebríčky a recenzie, mnohé filmy som si pozrel, zistil som aké dostali ocenenia a prečítal o nich mnoho zaujímavostí. A až na základe toho som zostavil tento rebríček tak, aby bol hodnotný aj pre iných – nechcel som písať o tom, čo a prečo sa páči mne, ale aby tu bolo krátke a snáď aj výstižné info k rôznym filmom.

pupi 10. 5. 2015 Ne 16.38

A čé tak staré sovietske vojnové veľkofilmy bez nejakých digi efektov?

Joschi mejl 9. 7. 2015 Št 22.19

Zdravim. Odporučam ruský film My prišli iz buduščego 1 a 2. Ale aj Biely tiger. Momentalne som v Taliansku, lebo nemam chut hákovat v nejakej popradskej fabrike za pár stovák. Signál tu musím nahánat pomaly s lopatou, lebo som v 2200 metroch. Ale tie dva filmy sa dali pozriet.

rudo mejl 2. 9. 2015 St 22.14

veľmi užitočný a „poctivý“ zoznm vrátane diskusie, ďakujem určite sa sem rád vrátim keď po nič inšie tak aspon po inšpiráciu a poznámky k filmom

rudo mejl 3. 9. 2015 Št 10.58

na tému " a čo tak …" čo tak skúsiť filmy „z tej druhej strany“ ? http://www.csfd.cz/…407911-1944/ http://www.csfd.cz/…ka-generaci/ http://www.csfd.cz/…zimni-valka/

Vojak web 5. 11. 2015 Št 16.01

Veľmi dobrý rebríček, kopu som už videl, kopu si ešte musím pozrieť :)

Robo mejl 24. 12. 2015 Št 13.36

Nemozem najst filmy o Vietnamskej vojne

ja mejl 26. 12. 2015 So 11.19

Určite by tam mali byť filmi ako stalingrad a fury

lojzo 3. 1. 2016 Ne 10.47

Bohuzial ako najlepsie vojnove filmy su tu iba propagandisticke USA filmy, ktore su skor vymyslene!!!

Peter Kincel mejl web 3. 1. 2016 Ne 23.54

[25] lojzo: Amerických filmov je v rebríčku cca 27 zo 40. A väčšina z nich je vyslovene protivojnová a odsudzujúca vojnové konflikty. Čo napríklad také propaguje Apokalypsa, Olovená vesta, Cesty slávy, Lovec jeleňov, Čata, či Shindlerov zoznam, ktoré poukazujú na zverstvá vojny?

Matt 26. 1. 2016 Ut 23.22

Jarhead, One dey in Iraq alebo prežili sme ardeny a celkom dobrý norsky film Max manus

miromo 16. 2. 2016 Ut 18.40

jednostranné, väčšinou americké filmy akoby nikto iný nevedel natočiť dobrý film

feri mejl 30. 3. 2016 St 21.02

Odporúam film zelezna srdce v jazyku cz

Marzach mejl 16. 7. 2016 So 22.52

Zdravim vsetkych. Rad by som sa spytal na jeden film.Ak niekto pozna,napiste mi prosim na email. Ide o film o ll sv. vojne.Pojednavalo sa v nom o nastraznych bonbach na mori, ktore vybuchli vzdy, ked sa okolo nej plavilo motorove plavidlo a zvuk motora a urcita frekvencia zvuku aktivovala detonator bomby. Ak si spomynam, k odhaleniu sposobu aktivacie bomby pomohol gramofon a hral skladbu myslim 5 symfonia od Beethowena. Dakujem. moj mail: marzach2011@gmail.com

Ivan Wagner mejl 25. 7. 2016 Po 17.38

Odkaz pre Maricu zo 14.3.2015! Stenly z 23.3.2015 nemá pravdu. Ten tvoj film sa volá: Nejlepší léta našeho života v hlavnej úlohe s Mirnou Loy. Je dosiahnuteľný na ulož.to s českými titulkami.

betak web 11. 10. 2016 Ut 13.11

kto pozna stary film rusky skola odvahy pomoze my poradit kde ho zohnat.

jaro 28. 12. 2016 St 11.49

čo ..a rána sú tu tiché alebo jednotka ? ruské vojnové filmy sú lepšie ako nerealistické americké

fria mejl 6. 1. 2017 Pi 14.10

Prosím poradiť, veľmi dávno som videla film, v ktorom sa nemecký vojak zaľúbil do francúzskej šansonierky a pokúšal sa ju po vojne nájsť, ale nejaký nenávistný lovec fašistov sa ho snažil chytiť. Zaľúbenci sa snažili dostať cez Alpy do Švajčiarska, ale ten prenasledovateľ im bol stále za pätami. Veľmi rada by som si ten film ešte raz pozrela. Vopred dík.

Frenky mejl 14. 2. 2017 Ut 15.15

je plno vojnových filmou z ktorých si pamätám iba niečo ,alebo názvy filmou sú pomenené napr. ŘíKALI MI LEDňáčEK – v tomto filmu išli vyhodiť most , alebo NEZAPOMEň NA MAMINKU – mladý chlapec vojak nesie matke padlého vojaka retiazku , pamätám si z mládí film kde malý chlapci v akom si mlyne odtrhli dosku z bedničky a vysypali sa im tam náboje ...... momentálne hladám 2 filmy jeden je ked partizáni v zime palbou prinutili ležať nemcou na snehu , ked im kázali vstať boli mrtvý – zamrznutí , vtedy jeden partizán povedal NIKTO VáS SEM NEZVAL ..... druhý film je ked ruský pilot lietal na nemeckom lietadle a ked sa vracal vlastní ho zostrelili zajali pilota a bola bitka kde pilot nadával rusky ..... tušim že aj v tomto filme sa vrací na koni ku svojej jednotke a stráž sa pýta kto to jde a on odpovedá nejde ,ale veze sa ....... ak niekto viete o aké filmy ide dajte mi vedieť

Frenky mejl 14. 2. 2017 Ut 15.17

môj imeil gordy-f1@azet.sk

Janči Pavlansky mejl 8. 5. 2017 Po 21.11

Hľadám film o hľadaní nacistov, a všade tam kde príde najde vernu kópiu mladého Hitlera, v čase prehratej vojny davali určitým ženám D.N.A. Hitlera do vaječníkov. Ďakujem za info. Janči

Igor mejl 17. 8. 2017 Št 00.43

Re: Olovena vesta . Povodny nazov Full Metal Jacket znamena Celoplašťová strela . Neviem z čoho vznikol názov Olovena vesta.

SM 6. 9. 2017 St 12.43

Anthropoid

samy mejl 25. 10. 2017 St 23.11

uz roky chcem najst jeden film..bol o kamaratstve maleho japonskeho chlapca a dievcatka..jedno z tych deti bolo dietatom japonky a americana..pocas vojny..tusim toho dievcatka..a tak ju ukryvali..nikto nemohol vediet ze je na svete..nakoniec zomrela pri poslednom bombardovani pred koncom vojny…tusim..chlapec sedaval na strome a rozpraval sa s nou…boal som este dieta ked som to videla a volalo sa to Ked som bol maly, bola vojna..ale pod tymto nazvom som nikdy nic nenasla..

Veronika mejl 25. 5. 2018 Pi 17.11

Pozrite si Ùtek zo Sobiboru.Sice stary,bohvieako nenadabovany,ale skvely.

punky mejl 19. 6. 2018 Ut 21.34

zabudli ste aj na staru ale velmi peknu vojnovu klasiku Bojovali za vlast.

modranka mejl 11. 10. 2018 Št 14.44

Škoda, že ste nezhrnuli ruský snímok NEZABUDNI SVOJE MENO – je to o deťoch odvlečených do koncetráku.

Dano 17. 11. 2018 So 06.50

Myslím,že za zmienku ešte stojí aj signum laudis…

alžbeta 21. 5. 2019 Ut 01.35

janči pavlanský- Hitlerovi chlapci /mengeleho pokusy/ aj nový ruský film Sobibor je dobrý, alebo starý ruský film Osud šloveka, boli dobré aj francúzske filmy o hnutí odporu cez II.svetovú vojnu

jaro mejl 1. 12. 2019 Ne 19.26

poprosím skôr starších, ak si niekto pamätá na americký vojnový film z Vietnamu, názvom ak si dobre pametám DO ŘADY o vojakovi Nowicki a jeho dezercii, v amfiku ešte pred Čatou/87–88 rok/, neviem ho nikde a pod ničím nájsť. ak info , tak okrem ďakujem tak aj poďakujem.Jaro

Jozef mejl 25. 4. 2020 So 20.09

Podľa mňa najlepší vojnový film je hacksaw ridge.

Pridaj komentár!