Kto je autor: Volám sa Peter a som 25 ročný grafik, cestovateľ a bloger. Mám rád filmy, beh, kopce, hudbu a život podľa vlastných predstáv.
Hovorí sa, že pred smrťou sa človeku premietne pred očami celý život. Mali by sme sa teda snažiť, aby potom to pozeranie stálo za to. Preto sa snažím cestovať a zbierať zážitky, pretože keď sa raz obhliadnem za svojím životom, nechcem vidieť ako som ho presedel v práci, za televízorom, či v krčme. Chcem vidieť svet zažitý na vlastnej koži. Aj preto na tri mesiace odhádzam do Thajska, Malajzie, Singapuru a Kambodže.
Myšlienka s cestovaním po Juhovýchodnej Ázii ma nenapadla zo dňa na deň. O Thajsku som začal snívať už pred pár rokmi, jednak kvôli tomu, že mám rád cestovanie a chcem vidieť exotickejšie krajiny a zažiť inú kultúru a jednak kvôli cestopisom a blogom na internete, ktoré má silno inšpirovali. Spomeniem napríklad blogy ako Depi.sk, Po svete, po svojom či novší Sám sebe pán. Som človek, ktorý si svoje sny, túžby a predsavzatia snaží plniť aj keď to nie je najľahšie a Thajsko som si jednoznačne stanovil na jeseň a zimu roku 2014, keď sa začne na Slovensku ochladzovať. Každá cesta začína prvým krokom a tým bola kúpa letenky v máji. Potom si to už človek len tak nerozmyslí :)
Do Thajska som bol odhodlaný ísť aj sám, ale nakoniec idem s mojím bratom Marekom. Je zaujímave, že keď som v posledných rokoch rozprával o ceste do Thajska, našiel sa kopec ľudí, ktorí hovorili že pôjdu so mnou, alebo že by sa radi pridali. A nakoniec jediný, kto sa ku mne pridal, bol brat :). K Thajsku sme doplánovali cestu po Malajzii, návštevu Singapuru a odtiaľ sme zase rezervovali letenku do Kambodže. A z Kambodže sa potom vrátime späť do Thajského kráľovstva.
Teplé počasie, exotika, nádherné scenérie a pláže, výborná kuchyňa, mix rôznych kultúr, usmiati ľudia a nižšie ceny ako u nás – tých dôvodov prečo cestovať do Juhovýchodnej Ázie je naozaj veľa. Predovšetkým je to však moja túžba zažiť niečo nové, získať väčší rozhľad a posunúť sa zase niekam ďalej. V Európe som precestoval 21 krajín a je tak čas navštíviť iný kontinent. A čo je lepšia brána do juhovýchodnej Ázie ako Thajsko? Krajina je poznačená západným štýlom života, preto predpokladám, že kultúrny šok a dezorientácia nebude taká veľká a je to skvelý a plynulý štart pre cestovanie po svete.
A prečo na taký dlhý čas ako sú tri mesiace? Pretože si myslím, že na menej sa to ani neoplatí. Na spoznanie úplne novej kultúry a 4 krajín je treba viac času a hlavne tam nejdem ako turista, ale ako cestovateľ, ktorý chce zažiť život na druhej strane zemegule. V druhom rade sa na kratší čas neoplatí ísť finančne – ak zrátam cenu za letenky, víza, pas, poistenie a očkovanie, vychádza to 970 Eur a ísť tam potom na pár týždňovú dovolenku považujem za nevýhodné. Pri 3 mesiacoch sa však táto suma skoro stratí.
V nasledujúcich mesiacoch sa budem snažiť na blogg prispievať článkami o mojich cestách a dúfam, že tiež niekoho inšpirujem k tomu, aby sa nebál a vydal sa spoznávať svet. Potrebujete len odvahu, nejaké peniaze a tolerantnosť vašich blízkych. Ja týmto hlavne ďakujem mojej priateľke Ľubke a mojej rodine, ktorí mi tento môj sen tolerujú a chápu, že ak to neuskutočním teraz, tak to budem navždy ľutovať.
„Keď ma niečo cestovanie naučilo, tak to, že najlepšie niečo urobíte, ak sa do toho rovno pustíte. Nekecajte o tom, že by ste chceli ísť tam či tam. Rezervujte si letenku, vybavte si vízum, zbaľte batoh a stane sa to.“
Prajem nádhernú cestu a teším sa na zápisky, články o cestovaní milujem :)
[1] Orvokki: Ďakujem pekne, bude sa snažiť písať vždy keď bude čas :)
[2] depi: Díky moc, tiež sa teším :)
Ticho zavidim a velky respekt :) Chcem sa spytat, ako riesis ubytovanie? Hotely, ci funguju tam nejake couch surfing? :D
[4] Eldzej: Couch surfing som neriešil, pretože cestovný plán máme veľmi pohyblivý a nevedel by som sa s nikým presne dohodnúť kedy prídem a kedy odídem :) Ubytko väčšinou nájdem na agoda.com, alebo booking.com, prípadne rovno v destinácii sa popýtam. Najčastejšie sme ubytovaní v malých drevených bungalovoch, inokedy na izbe v hosteloch a niekedy kvôli šetreniu aj v spoločných izbách v guesthousoch (kde býva aj ďalších 15 ľudí). Inak ubytovanie je veľmi lacné, najviac som na noc platil 9 eur, čo bol však pekný domček s neďalekým bazénom. Inak sa tie ceny pohybujú okolo 6 eur na jedného na noc (väčšina bungalovov a izieb je pre dvoch). Treba však čakať aj o niečo skromnejšie bývanie a neočakávať za tieto ceny luxus :)
Super článok a inšpiratívne myšlienky. Aká je tvoja taká povinná výbava čo nabaľuješ do ruksaku?
[6] Jaro: Ďakujem! Čo sa týka Ázie, tak som balil len pár nevyhnutných vecí, keďže som musel rátať s tým, že batoh budem musieť vláčiť tri mesiace. Pár tričiek, plavky, krátke nohavice, jedny dlhé nohavice, jedna mikina, botasky, šlapky a spodné prádlo. Oblečenia som bral málo, tam sú všade lacné práčovne, takže zbytočne toho baliť veľa. Navyše v Thajsku sa dá kúpiť po zjednávaní tričko za 2 – 3 Eurá. Povinná výbava ale bola notebook, myška, externý hardisk, fotoaparát, dva telefóny, slúchadlá a nabíjačky. Notebook som potreboval na prácu a jednak na bookovanie ubytka a ďalšie plánovanie. A potom ešte nesmie chýbať pokrývka hlavy, opaľovací krém, pantenol, slnečné okuliare, nožík, hygienické potreby a nejaké lieky (hlavne čierne uhlie, keďže človek nikdy nevie čo kde poje a ako to skončí :) Dokopy všetky moje veci vážili asi 15 kg, takže sa to dalo prežiť.