Blogg.sk - cestovanie, filmy, hudba, život

Kto je autor: Volám sa Peter a som 25 ročný grafik, cestovateľ a bloger. Mám rád filmy, beh, kopce, hudbu a život podľa vlastných predstáv.

Eurotrip 2013: Taliansko vlakom

Eurotrip 2013 – Rím, Pisa, Vatikán, Benátky, Rimini, San Maríno Záverečných 5 dní Eurotripu sme prepli z francúzštiny do taliančiny. Po Francúzskej riviére zostalo v pláne ešte 6 destinácií: Pisa, Rím, Vatikán, Rimini, San Maríno a Benátky. V tomto poslednom článku zo série Eurotrip 2013 skúsim písať naozaj stručne a verím, že najviac povedia fotky s popismi. Prajem príjemné čítanie o poslednom štáte a dvoch malých krajinách na našej ceste vlakom naprieč Európou.

Pisa

Cestou do Pise sme mali malú prestávku v Janove, kde sme si v malom parku urobili piknik. Zjedol som asi najhnusnejšiu konzervu v mojom živote – chuťovo síce nebola taká hrozná, ale vyzerala a „voňala“ ako by do nej niekto nagrcal. Áno, aj to sú úskalia cestovania, keď sa snažíte šetriť.

Do Pise sme nešli kvôli ničomu inému ako kvôli svetoznámej šikmej veži. Ale musím povedať, že prechádzka mestom od stanice k historickému centru bola tiež zaujímavá – mesto dýchalo silnou Talianskou atmosférou a bol som očarený pestrou architektúrou a farebnými budovami.

Vatikán

Po príchode do Ríma sme najprv navštívili najmenší štát na svete – Vatikán. Odporúčam ísť skoro ráno, pretože do Vatikánu sa musí prejsť kontrolou a už v doobednajších hodinách sa pri vstupe vytvárajú dlhé rady. Tiež majte zahalené ramená, nech okolo seba nemusíte omotávať pršiplášť ako kamarátka Lucia. Prehliadka Vatikánu je zaujímavá, bazilika sv. Petra pôsobí epicky a je to tam fakt fotogenické. Roman skúšal u ochranky a kňazov vybaviť návštevu Františka, bohužiaľ nepochodil. Ešte si spomínam na to, ako som omylom na najsvätejšom mieste sveta ukradol pohľadnice. Zobral som ich v suvenír shope, vyplnil a poslal a až potom som si uvedomil, že som ich zabudol zaplatiť.

Rím

Toto krásne historické mesto sme obehali za jeden jediný deň, ale mal som pocit, že ani pri týždennej prehliadke by som sa tu ani na sekundu nenudil. Každú chvíľu váš pohľad upúta niečo zaujímavé – či už dychberúce historické budovy, pulzujúca doprava, pouličný umelci, alebo ceny pizze. Rím je plný nádherných miest, ale najviac mi utkvelo v pamäti Koloseum, Forum Romanum, Panteón, Fontana di Trevi a tá divná socha, ktorej sa do úst pchajú ruky a musíte si tam vystáť polhodinový rad. Inak v Ríme sme konečne nenocovali vo vlaku, ani v stane a prvý krát od Paríža sme spali v hosteli na posteliach, čo bol pre nás megaluxus (aj keď to bol najlacnejší a najmenej luxusný hostel v meste).

Rimini

Rimini ma ako cestovateľská destinácia zaujala z celého Eurotripu najmenej. Je to prímorské letovisko, ničím zaujímavé, ale na ničnerobenie ako stvorené. Preto sme sa tých pár dní v Rimini väčšinou povaľovali v kempingu, opalovali na pláži, jedli sme pizzu (konečne niečo iné ako konzervy), pili a zabávali sa. Večery patrili plážovým diskotékam a rána bolestiam hlavy. Tak to už u mladých v Rimini chodí…

San Maríno

Do San Marína sa dá urobiť jednodňový výlet z Rimini, keďže by ste tam aj kameňom dohodili. Ale musíte hádzať vysoko, pretože tento miništát sa rozprestiera vo výške 700 m.n.m. na hore Monte Titano. San Maríno má romantické úzke uličky, množstvo malých obchodíkov, tri hradné veže a takmer odvšadiaľ ponúka panoramatický výhľad na okolitú krajinu.

Benátky

Do Benátok som sa vybral sám. Roman a Lucia tam už boli a tak radšej zostali oddychovať v Rimini. Cestoval som opäť vlakom, tentokrát s prestupom v Bologni, kde som mal polhodinovú pauzu. Bolo by idilické, ak by som niekde ochutnal pravé Boloňské špagety, ale nakoniec mi stačil bigmac z mekáča. Hlad je hlad…

V Benátkach som potom strávil takmer celý deň a snažil som sa ich vychutnávať, keďže to bola posledná zastávka Eurotripu. Rozhodol som sa ich prejsť „suchou nohou“ a teda nevyužiť lode – jednak kvôli rozpočtu a jednak som chcel poriadnu prechádzku. V spleti uličiek popri vodných kanáloch bola občas ťažšia orientácia a nie vždy som vyšiel pri moste, pri ktorom som chcel, ale v Benátkach je aj blúdenie príjemné. Pozrel som si všetky dôležité miesta a neskôr poobede som sa už stretol so spolucestovateľmi a vyrazili sme jedným z posledných vlakových spojení nášho tripu smerom Slovakia.

Arrivederci!

Taliansko má neskutočnú atmosféru (presne ako si to človek predstavuje keď vidí talianské filmy) a vlakom sa dá ľahko precestovať krížom krážom. Táto rozmanitá krajina bola posledným štádiom nášho 17-dňového eurotripu a takmer 9000 km dlhej cesty naprieč rôznými štátmi. Nebola to síce žiadna klasická dovolenka, veď nocovaním vo vlakoch, stane, či na pláži si človek veľmi neoddýchne a už duplom nie celodenným chodením po mestách a pamiatkach, ale bola to neskutočná cesta a zážitok. Spoznali sme množstvo nádherných miest, pamiatok, pláží a kultúr a popritom sme sa stíhali aj zabávať. A tak to má byť. Skúste cestu vlakom po Európe aj vy – je to jednoduché, je to zábava, nestojí to veľa a budete na to ešte veľmi dlho spomínať ;)

Galéria fotiek z Talianska

Po otvorení obrázka sa dá medzi fotkami listovať.

Francúzka riviéra vlakom Najväčšie možné klišé pri pózovaní pri šikmej veži v Pise, ale chcel som mať aj ja takú fotku :)

Piazza del Duomo Keď sa povie Pisa, každého napadne len šikmá veža, ale vedľa nej sa nachádzajú aj iné ohromné stavby ako dóm a baptisérium. Tieto najznámejšie pamiatky ležia na námestí Piazza del Duomo.

Farebné domčeky pri rieke v Pise Farebné domčeky pri rieke v Pise.

Vatikán Stojíme na námestí sv. Petra, ktoré spolu s bazilikou a vatikánskymi záhradami tvorí najmenší štát sveta – Vatikán.

Námestie svätého Petra Námestie svätého Petra a teda aj Vatikán z pohľadu od Baziliky.

Bazilika sv. Petra Bazilika sv. Petra – jedna z najnavštevovanejších a najväčších svätín na svete.

Michelangelova kupola Pod kupolou. Presnejšie pod Michelangelovou kupolou.

Rím, Vatikán Pouliční umelci v Ríme a v pozadí opäť Vatikán.

Historický most cez rieku Tiber – Rím Historický most cez rieku Tiber – to ak by ste chceli vedieť, aká rieka preteká cez Rím.

Jedno z rímskych námestí – Piazza del Popolo Jedno z mnohých rímskych námestí – Piazza del Popolo. Pri námestí sa zdvíha malý vršok, odkiaľ je pekný výhľad na Rím (odtiaľ je ckvaknutá aj táto fotka).

Výhľad na Rím Výhľad na „vežičkový“ Rím

Španielske schody Španielske schody – veľmi populárne miesto v Ríme, vždy plné turistov.

Fontána di Trevi Fontána di Trevi

Panteón – obrovská antická stavba Panteón – obrovská antická stavba postavená 25 rokov pred naším letopočtom. Rozhodne vás upúta aj jej rozsiahla kupola s pásom svetla presvitajúceho dovnútra.

Piazza Navona Kostol na Piazza Navona – obľubené a vyhľadávané rímske námestie.

Benátske námestie v Ríme -Piazza Venezia Benátske námestie v Ríme (Piazza Venezia). Stavba za Luciou je najväčší pamätník v Taliansku.

Trajánovo fórum Cestou z Benátskeho námestia k slávnemu Koloseu prechádzate okolo najstarších častí Ríma. Napríklad toto je Trajánovo fórum z roku 112.

Forum Romanum Za Romanom a Luciou sa nachádza najstaršia časť starovekého Ríma – Forum Romanum.

Forum Romanum, staroveký Rím Forum Romanum – niektoré jeho časti a stavby vznikli už v 8. storočí pred naším letopočtom.

Antické miesto A ďalší pohľad na toto krásne antické miesto

Roulus, Rémus a vlčica Socha vlčice, ktorá podľa legiend vychovala Romulusa a Rémusa – zakladateľov Ríma.

Rímske Koloseum snáď netreba predstavovať Rímske Koloseum snáď netreba predstavovať

Koloseum v Ríme Spomeniem len, že bolo postavené v roku 80 za vlády cisára Tita. Gladiátorské hry v ňom prebiehali až do roku 404, kedy boli zakázané. Obvod má viac ako pol kilometra a pôvodná kapacita bola až 50 000 divákov.

Bocca della Verità Bocca della Verità, alebo ústa pravdy. Na túto fotku si bolo treba vystáť dlhočizný rad. Ústa sochy vraj fungujú ako detektor lží. Ak niekto do úst vloží ruku a zaklame, príde o ňu.

Rimini – prímorská destinácia Rimini, prímorská destinácia kde sa chodia zabávať mladí Taliani a oddychovať nemeckí dôchodcovia. Na relax ako stvorené, ale žiadne dychberúce pláže nečakajte.

San Maríno San Maríno, jeden z najmenších štátov na svete (presnejšie piaty najmenší).

Palác Pubblico v San Maríne Palác Pubblico v centre mesta San Maríno. Možno tu sledovať zaujímavú výmenu stráži, alebo sa v okolí pomotať v úzkych kľukatých uličkách.

Monte Titano San Maríno sa rozprestiera aj vo výške 750 m.n.m, takže o panoramatické výhľady nie je núdza.

Jedna z troch hradných veží San Marína Jedna z troch hradných veží San Marína.

Benátky A vitajte v Benátkach!

Benátky – stovky mostíkov a vodných kanálov. Každý z nich má niečo do seba Stovky mostíkov a vodných kanálov. Každý z nich má niečo do seba.

Hlavná dopravná tepna Benátok – Canal Grande. Hlavná dopravná tepna Benátok – Canal Grande.

Gondoly v Benátkach Gondoly tak trochu uviazli v menšej zápche.

Jeden z mnohých Benátskych ostrovov Jeden z mnohých Benátskych ostrovov

Ponte di Rialto Ponte di Rialto – najznámejší most v Benátkach.Vedie cez hlavný vodný kanál Canal Grande. Celkovo je v Benátkach okolo 400 kamenných mostov.

Kampanila – námestie sv.Marka Piazza San Marco alebo Námestie svätého Marka, ktoré nesmie vynechať žiadny turista v Benátkách. Námestie je obkolesené krásnymi historickými budovami, ľudia tu kŕmia holuby a celkovo je tu veľmi živo. Jeho dominantu tvorí takmer 100 metrov vysoká zvonica Kampanila.

Cestovanie vlakom A ešte záverečná koláž fotiek z cestovania vlakom krížom krážom po Európe. Dovidenia :)

Ďalšie články z cestopisu Eurotrip 2013:

pošli do vybrali.sme.sk | vytlačiť článok |

Komentáre k textu:

Formulár pre nový komentár
[1]
Adka mejl 27. 6. 2016 Po 23.31

Waaw úplne perfektne napísané,fotečky úžasné,ďakujeme za tip ;-) Zlatý ste ;-)

[2]
Vierka 28. 3. 2017 Ut 12.37

Rozhodne skvely napad na dovolenku, viem si to predstavit aj pre rodiny s detmi. Urcite je to lepsia volba ako su centra volneho casu http://www.familia.sk/…olneho-casu/ Vylet s rodinou jednoducho nic nenahradi.

Pridaj komentár!