Blogg.sk - cestovanie, filmy, hudba, život

Kto je autor: Volám sa Peter a som 25 ročný grafik, cestovateľ a bloger. Mám rád filmy, beh, kopce, hudbu a život podľa vlastných predstáv.

30 vecí v Juhovýchodnej Ázii, ktoré by sme u nás považovali za šialené

Zhrnutie roka 2014 Po troch mesiacoch v krajinách Juhovýchodnej Ázie som si na miestnu kultúru a štýl života celkom zvykol. Ale stále si pamätám ako som sa po príchode cítil ako na úplne cudzej planéte. Mnoho vecí bolo inak ako poznáme na Slovensku či v Európe a bol to pre mňa menší kultúrny šok, napriek tomu, že som si veľa vecí naštudoval dopredu. V krajinách ako Thajsko, Malajzia, Singapur, či Kambodža sú tamojšie zvyky pre našinca zaujímavé a niekto by ich dokonca považoval za šialené. Prečítajte si mojich 30 postrehov o každodenných veciach, ktoré by Vás mohli v tejto exotike prekvapiť.

01. Maximálne šialená a nebezpečná doprava

V Thajsku, ale aj iných krajinách Ázie urobia občania vodičák za jeden deň bez nejakého veľkého preskúšania. Niektorí dokonca jazdia bez vodičského preukazu. A to sa odráža v celkovej doprave – ignorovanie pravidiel cestnej premávky, semafor sa často berie len ako svetelná ozdoba a na to, že Vám niekto postojí na prechode pre chodcov ani nečakajte. Nehodovosť je oveľa vyššia ako u nás a na preplnených cestách platí právo odvážnejšieho. Ak máte pud sebazáchovy, vo väčších mestách v Thajsku a Kambodži radšej nešoférujte. A nezabudnite, že v Thajsku, Malajzii aj v Singapure sa jazdí vľavo.

02. Celá rodina na jednom skútri

Thajská rodinka na motorkeSkúter je v týchto končinách najrozšírenejší dopravný prostriedok a má ho snáď každý. Na uliciach sú ich doslova stovky. Často je na nich naložené komické množstvo tovaru, alebo po úpravách slúžia ako pojazdné predajne polievok, či palaciniek. Čo je však pozoruhodné, že Thajčania a Kambodžania využívajú skúter na prepravu celej rodiny. Na jednom skútri môžete vidieť troch, či štyroch ľudí, veľmi často s malými deťmi, ktoré sa držia vpredu, alebo sú natlačené medzi dospelých. Občas sa mi podarilo zahliadnuť aj vzadu sediacich psov, ktorí tam nejakým zázrakom dokázali udržať rovnováhu.

03. Pri hymne sa zastaví svet

Teda nie všade, ale na niektorých verejných miestach v Thajsku a hlavne v Bangkoku určite áno. Predstavte si napríklad obrovský mestský park, kde behajú a cvičia stovky ľudí. O šiestej večer zrazu všetci postoja a sú nehybní niekoľko minút. Hrá totiž národná hymna. Ak Vás táto situácia zastihne nepripravených, môže sa vám zdať že ste prišli o rozum a svet okolo vás zamrzol.

04. Otravní tuktukári a taxikári

Predstavte si, že na Slovensku kráčate po ulici a kričí na vás každý jeden taxikár. Pýta sa odkiaľ ste a kam idete a huláka na vás aj z 30 metrov. A ak okolo vás prechádza v aute, tak aspoň zatrúbi. Pekne otravné, čo? Ak sa chystáte do Thajska a špeciálne do Kambodže, tak sa na to pripravte…

05. Plážové párty a nebezpečný oheň

Thajsko je populárne aj vďaka legendárnym plážovým diskotékam. Najslávnejšou je Full Moon Party, kde sa pri splne mesiaca stretáva na pláži viac ako 30 000 ľudí. Najdivokejšie párty hľadajte na ostrovoch Ko Phangan, Ko Samui a Ko Phi Phi, ale podobne sa zabavíte aj inde. Spoločným znakom týchto párty je množstvo ľudí tancujúcich na piesku a neskôr vo vode, ohňové show a hlavne minimálny ohľad na bezpečnosť. „Umelci“ s ohňom si v dave ľudí medzi sebou hádžu zapálené fakle aj na diaľku 30 metrov, čo by nebol problém, ak by ich aj vždy chytili. Obľúbenou atrakciou je tiež zapálené lano, cez ktoré skáču turisti a často s ním dostanú dobrú šlehu. Najbizarnejší prípad, ktorý som videl, bolo keď nahý opitý turista dostal s ohňovým lanom do vajec. Mne osobne zase na Silvestra vypálili pyrotechniku rovno do hlavy (nič vážne, okrem oškvrčaných vlasov).

06. Pitie z kýbľa

K predchádzajúcemu bodu patrí aj typické párty pitie v Thajsku. V stánkoch na ulici, v obchodoch aj v baroch máte na výber širokú ponuku plastových vedier s ladom a slamkami, v ktorom vám namixujú zmes alkoholu, koly a energeťáku. Najlacnejšie buckety s Thajskou whisky stoja v prepočte asi 5 Eur a väčšinou na totálnu opicu stačí jeden, či dva.

07. Zjednávanie cien na dennom poriadku

Opäť vec, ktorá u nás nie je zrovna typická. Skúste ísť na obchodnú ulicu v Bratislave a zjednávajte v obchodoch ceny dole. Nemožné, však? Ak však radi zjednávate, na Khao San Road v Bangkoku si to užijete do sýta. Takisto na mnohých trhoch po celkom Thajsku, dokonca aj v niektorých obchodoch a nákupných strediskách sú ochotní ísť s cenou dolu. A do taxíka, tuk-tuku, či longboatu (drevené loďky typické pre Thajsko) si tiež bez zjednania ceny nikdy nesadajte! Ak nechcete byť ošklbaný o peniaze, bez každodenného zjednávania cien sa nezaobídete.

08. Lyžička namiesto nožíka? A nejedzte ľavou rukou!

Obľubené jedlo vThajsku – Pad Thai Pri tradičných thajských jedlách dostanete ako príbor vždy vidličku a lyžičku. Všetko je nakrájané na kúsky, takže nožík sa vôbec nepoužíva. Nezabudnite, že by ste mali jesť pravou rukou, kde máte lyžičku. Vidlička slúži len na nahŕňanie jedla do lyžičky. A nikdy nejedzte ľavou rukou – v Thajsku a iných ázijských krajinách sa to považuje za neslušné (ľavá ruka totiž slúži na vytieranie zadku). V Malajzii sa možno stretnete s tým, že sa jedlo je holými rukami, lepšie sa vraj vtedy premiešajú chute. Vtedy je používanie ľavej ruky obzvlášť nevkusné.

09. Thajskí duchovia pijú červenú fantu a majú radi Snickers

Mnohí Thajčania majú pri domoch ale aj iných miestach malé oltáriky v tvare domčekov. Veria totiž, že sa do nich nasťahujú duchovia a budú ich chrániť. Aby tak robili, potrebujú duchovia obeť. Pri oltároch teda nájdete tanieriky s ryžou, kvety, či ovocie. Všimol som si, že duchovia špeciálne obľubujú červenú fantu, ktorú som videl pri oltároch najčastejšie. Tiež zjavne majú radi tyčinky Snickers. V nápojoch nikdy nechýba slamka, aby mohli duchovia Fantu ľahšie vypiť…

10. Ryža a vajce idú dokopy!

No dobre dobre, toto nie je zase až tak šialené a táto kombinácia sa občas objaví aj u nás. Ale že by to bolo na dennom poriadku ako v Ázii sa nedá povedať. V miestnej kuchyni sa vajíčko mixuje do ryže a rezancov veľmi často. V Malajzii zase v kôpke ryži niekedy nájdete celé varené vajce. A v Thajsku, či Kambodži je volské oko bežnou súčasťou ryžovo-mäsových pokrmov.

11. Veci si treba strážiť. Hlavne pred opicami.

Zlodejská opica Na pouličných zlodejov si treba dávať pozor všade, to vie každý. Ale nie každý vie, že v takom Thajsku, či Malajzii si treba dávať pozor aj na opice. Stačí, že si na plážovej deke, alebo na terase necháte veci bez dozoru a opica má „zarobené“. Kradnú hlavne jedlo a vodu, ale cudzie im nie sú ani cennejšie veci. Ako som niekde čítal a neskôr aj na vlastnej koži zažil: „Ak vám niečo opica ukradne, pravdepodobne to späť už nedostanete“. Tiež si dávajte bacha na kŕmenie opíc. Je to síce milé, ale niekedy opice prejdú k agresivite a môžu vám kvôli jedlu ublížiť. Takže pozor!

12. Na záchody si radšej berte toaletný papier

Pretože na záchodoch v Ázii ho často nenájdete. V hoteloch už majú záchody v západnom štýle a tiež aj dostatok toaleťáku, ale nie vždy je hotel „po ruke“. Klasické toalety sú zväčša vybavené hadicou so silným prúdom vody, ktorá slúži na umývanie zadku. Na to ako to urobiť tak, aby ste nemali mokrú celú riť aj oblečenie som neprišiel, preto rady a tipy nechám na iných odborníkov. V lokálnejších podnikoch nenájdete ani tú hadicu a na hygienické účely slúži sud vody s malým vedierkom.

13. Lokálne trhy s mäsom a zeleninou

Ak chcete kúpiť lacné mäso a zeleninu, vykašlite sa na obchody a zájdite si na trh. Denné, ranné, či nočné markety sú v každom meste a prejsť naprieč lokálnym trhom je pre našinca nezabudnuteľným zážitkom. Niektorí to možno ani nevydržia – prechádzka v takom oddelení s rybami si vyžaduje silný žalúdok, alebo absenciu čuchu. A keď uvidíte odrezanú býčiu hlavu s vyplazeným jazykom a poletujúcimi muchami, možno si tú kúpu mäsa aj rozmyslíte :) Treba to však rešpektovať ako normálnu vec, trhy sú pre lokálnych samozrejmosťou a všetky zásoby do kuchyne zoženú tam. Osobne som si vždy rád zašiel pre čerstvé ovocie práve na lokálne trhoviská.

14. Pozor na zákaz durianu

Ak by ste sa pýtali, čo je to durian, tak vedzte, že je to najsmradľavejšie ovocie na svete. Boris Filan jeho vôňu opísal takto: „Smrdí ako skazené vajcia so slivovicovou šabľou a mačacími výkalmi“. Preto sa netreba čudovať, že Durian je občas v hoteloch, MHDčke, či vo verejných budovách zakázaný. U nás na dverách nájdete preškrtnutú zmrzlinu, psa, či zbraň. V Malajzii k tomu pridávajú aj preškrtnutý durian.

15. Lokálna doprava v Thajsku je zážitok a niekedy skúška nervov

Lokálny bus na Phukete Ak sa vám aj podarí dopátrať k rozpisu vlakov, na uvedené časy odchodov sa radšej nespoliehajte. A už dupľom neplánujte cestu s prestupmi, kde máte na prestup menej ako 3 – 4 hodiny. Vlaky často niekoľko hodín meškajú už v štartovnej stanici a to ešte nehovorím o meškaní, ktoré naberú počas cesty. Výhoda je však v cene. Nebojte sa kúpiť lístky do tretej triedy – je to skoro zadarmo a uvidíte, ako cestujú domáci obyvatelia. Zážitkom je tiež cestovanie lokálnymi busmi. Síce sa Vám možno tiež stane, že autobus ani nepríde, alebo že nedokážete nájsť zastávku. Ale nezúfajte, na autobusára stačí zamávať a on postojí. Opäť je výhodou, že cestujete lacno a ste bližšie k pravému Thajsku. V lokálnych autobusoch totiž takmer nikdy nenájdete iných turistov. A je cool vidieť šoférovať bosého autobusára s cigaretou v ústach, z ktorej kvôli ventilátoru ťahá dym dozadu na cestujúcich. Ale to nevadí, lebo vetranie je fajn – tieto autobusy nemajú zasklené okná.

16. Komáre a jašterice, vždy a všade

Jedna z mála vecí, ktoré mi po príchode z Ázie nechýbajú, sú komáre. Tieto beštie sú maximálne otravné a niekedy na ne nezaberá ani repelent. V rezortoch sa ich niekedy po večeroch snažia odohnať smradľavým hustým dymom, ale aj to pomáha len minimálne. Pri stmievaní na terasách a a balkónoch vydržia len masochisti. Mnohé rezorty a bungalovy sú našťastie vybavené moskytierami a tak vás aspoň v noci nič nedoštípe. Možno to preháňam, ale fakt som silným nepriateľom komárov. Hlavne odvtedy, čo jeden z nich na mňa preniesol exotickú horúčku Dengue (o tej viac nabudúce). Druhým častým návštevníkom izieb a bungalovov sú jašterice. Tie sú však neškodné, jedine že by vám vadil pohľad na to ako sa preháňajú po stenách a po strope.

17. Slnko zapadá celý rok pred siedmou

Je to sranda, ale toto si mnoho turistov smerujúcich do Thajska ani neuvedomí. Leto na Slovensku, či dovolenky v Európe sú typické dlhým dňom a skorá tma je u nás bežná len v zime. V juhovýchodnej Ázii však horúce slnečné dni končia už o siedmej. V hlavnej sezóne je tma už o šiestej.

18. Elektrické vedenia vzbudzujú hrôzu a obdiv

Elektrické vedenie Tisíce spletených káblov, v noci krásne iskrenie a romantické bzučanie elektriny. Pri pohľade na Thajské a Kambodžské elektrické riešenia vám jednoducho padne sánka.

19. Mnísi s iPhoni?

Typického budhistického mnícha si mnohí predstavujeme ako skromného a duchovne založeného človeka oprosteného od materiálnych vecí. Potom je tak trochu smiešne vidieť mníchov s najnovším iPhonom, alebo modernou zrkadlovkou. Nuž, doba je moderná, aj mnísi sú moderní. Ako príklad môže slúžiť aj 40 rokov stará múmia mnícha na ostrove Koh Samui. Múmia má prázdne očné jamky, preto má nasadené štýlové slnečné okuliare.

20. Keď Vám v Thajsku nevedia poradiť, poradia radšej zle

Keď sa Vás na Slovensku niekto niečo opýta a vy mu neviete odpovedať, poviete „neviem“. V Thajsku však toto až tak neplatí. Príklad: V prístave na ostrove Ko Phangan sme sa miestnych pýtali, ktorá loď ide na ostrov Samui. Zo štyroch ľudí nám každý ukázal inú loď. Príklad 2: Na autobusovej stanici v Bangkoku sme sa pýtali, odkiaľ ide autobus do centra. Z piatich ľudí nám traja ukázali úplne iný smer a dvaja povedali, že autobusy tam nechodia (čo nebola pravda). A príkladov by bolo oveľa viac. Problém je, že ak sa Thajčana na niečo spýtate a on nevie odpoveď, radšej Vám poradí blbosť, ako by mal povedať že nevie  Ziskuchtivejší klamú aj zámerne, pozor hlavne na tuk-tukárov v Bangkoku, ktorí vám budú tvrdiť rôzne klamstvá, len aby vás pripravili o peniaze (to by bolo na celý článok).

21. Pozor na žuvačky v Singapure!

Ak cestujete do Singapuru, neurobte chybu ako my – z vaku vyhoďte všetky cigarety, alkohol a hlavne žuvačky. My sme všetky tieto veci vo vaku mali a skoro sme si s bratom zarobili na pekný prúser. Našťastie nám našli len 4 balíky cigariet, za čo bola pokuta 20 eur a pol hodiny vypočúvania. Nechcem však vedieť čo by sa stalo, ak by na hraniciach zistili že v tej plastovej fľaške máme whisky a v kozmetickej taške prenášame asi 50 žuvačiek! Na dovoz žuvačiek totiž v Singapure platí prísny zákaz a v tomto malom štáte sa tiež nedajú ani kúpiť (niekde som čítal, že na lekársky predpis ich kúpite v lekárni). Žuvanie je legálne, ale ak vypľujete žuvačku na verejnosti, hrozí vám pokuta 1000 dolárov. Taktiež za fajčenie na neoznačených miestach, pitie v metre, alebo sedenie na staničných schodoch…

22. Rúško na tvár

Ďalšia z vecí, ktorú u nás vôbec nevidno, teda ak sa práve nenachádzate v nemocnici. K noseniu rúška prispievajú hlavne obavy z prenosných chorôb. V Bangkoku, či Phnom Penhe je však vzduch tak znečistení prachom a smogom, že lokálni považujú rúško za úplne bežný doplnok.

23. Kúpanie vo vodopádoch

Prírodné jazierko v národnom parku Erawan Bežné pre domácich aj pre turistov. Thajsko aj Malajzia má množstvo národných parkov, v ktorých sa ukrývajú krásne vodopády a jazierka s priehľadne čistou vodou, obklopené skalami alebo džungľou. Domáci po práci zoberú deky, pitie a jedlo a celé rodiny chodia k týmto vodopádom poobede piknikovať a blázniť sa vo vode. A neodolajú ani turisti – schladiť sa vo vodopáde a zaplávať si vo vode je mimoriadne lákavé. Nejako si to neviem predstaviť v našom Slovenskom raji…

24. Vyzujte sa!

Pri budhistických a hinduistických chrámoch nájdete upozornenie, aby ste sa pred vstupom vyzuli. To však platí aj v mnohých Ázijských domácnostiach a často je to bežné aj v reštauráciách, hoteloch a v miestnych obchodoch. Zatiaľ čo pri návšteve chrámov je to kvôli rešpektu k bohom, na iných miestach je dôvod k vyzutiu čistota.

25. Thajskí psi na každom kroku

Bohužiaľ, toto je ďalšia negatívna stránka Thajska. Túlaví pouliční psi sú všade – v mestách, na plážach, pri chrámoch, na trhoviskách či pred obchodmi. Cez deň sa povaľujú, kľudne ležia aj uprostred cesty a nevyruší ich ani okoloidúce auto. Po večeroch a v noci však zháňajú potravu a nie je problém vidieť aj svorku tvorenú z desiatich psov. Často krát sú neškodní, ale niekedy sa nájde aj agresívny jedinec, ktorý na vás so štekotom vybehne – pár krát som si kvôli tomu skoro nasral do gatí. Najhorší sú tí, ktorí „strážia“ svoje teritórium a vy sa proste cez nich nedostanete. Vtedy buď treba skúsiť šťastie a prejsť, nájsť alternatívnu cestu, alebo počkať kým sa pes presunie.

26. Neexistujúca MHD v Kambodži

Mestskú verejnú dopravu v hlavnom meste zaviedli len minulý rok, ale ako cestovateľ si jej existenciu ani nevšimnete. V iných mestách nie je vôbec. Ak sa teda potrebujete v rámci mesta niekam premiestniť, zostáva Vám na výber buď tuktuk, alebo mototaxi a teda aj následné zjednávanie cien a vysvetľovanie, kam idete.

27. Ladyboys a prostitúcia…

Čo by to bol za článok, kde spomínam Thajsko a nespomenul by som ladyboys a sex turizmus. Áno, Thajsko je kvôli tomu nechválne známe, ale podľa mňa neprávom. Tieto „atrakcie“ totiž najskôr nájdete len vtedy, ak ich vyslovene hľadáte. Ak ste bežný turista, ktorý prišiel za prírodou a plážami, na prostitútky a shemales takmer nenatrafíte. V centre Bangkoku je len zopár ulíc, kde frčí sex turizmus na plné obrátky a všetci, ktorí sa zaujímajú o tento druh zábavy mieria do destinácie Pattaya. Zvyšok Thajska je viac menej nepoškvrnený. Áno, nájdu sa aj v iných destináciách, ale nečakajte plné bary ľahkých žien a položien. Sú tam, ale nie v takom počte v akom si predstavujete a vo väčšine destinácií na ne (nich) ani nenatrafíte. O niečo smutnejšie v tomto pôsobí hlavné mesto Kambodže – Phnom Penh. Tam si bohužiaľ chudoba vybrala svoju daň a na uliciach vidno mnoho dievčat, ktoré sa živia prostitúciou už vo veľmi mladom veku. Malá zaujímavosť: V thajských aj kambodžských hoteloch môžete vo svojej hotelovej izbe niekedy nájsť upozornenie, že je zakázané do hotela vodiť prostitútky. Hotel vám za to môže udeliť pokutu.

28. Balená voda a hromada sáčkov

Toto je bežná vec v každej exotickejšej destinácii. V Juhovýchodnej Ázii tiež zabudnite na pitie z kohútika a kupujte balenú vodu. Síce je to otravné, ale našťastie je v týchto krajinách rozšírená sieť obchodov 7/11 a Family Mart, ktoré sú otvorené nonstop a sú takmer na každom rohu, takže kúpiť vodu a potraviny v hocijakom čase nebýva žiadny problém. Inak Thajsko nie je práve ekologicky mysliacou krajinou. Kúpite si vodu a v obchode Vám nákup zabalia do dvoch plastových sáčkov a prihodia slamky na pitie. Ak pitnú vodu kupujete niekoľkokrát denne, nie je problém nazbierať aj 10 igelitových vreciek…

29. Smrť za drogy

Po príchode do Singapuru na vás z arrival karty (papier, ktorý dostanete hneď na hraniciach) kričí veľkým agresívnym červeným písmom „Smrť pre pašerákov drog pod Singapurským zákonom“. Celkovo sú tresty za drogy v Juhovýchodnej Ázii veľmi prísne a bolo o tom natočených aj zopár skvelých filmov (Takmer bez šance, Bangkok Hilton, Poprava).

30. Spacie autobusy v Kambodži

Vec, ktorú som zatiaľ videl iba v Kambodži – diaľkové autobusy so spacími lôžkami. Je to celkom sranda: Vedľa seba sa na lôžko zmestia dvaja ľudia, v strede je priestor rozdelený železnou prekážkou a každý má tak priestor asi 60 cm. Ja osobne som malý a ledva som sa tam napratal, širší človek môže spať asi jedine na boku. Na rozbitých kambodžských cestách niekedy budete vyletovať do vzduchu a prach z ciest budete cítiť v ústach (odporúčam rúška). Tiež pozor ak spíte pri okne na hornom lôžku – závesy boli natiahnuté na oceľovom lanku a mal som čo robiť, aby som si oň neporezal tvár. Aj tak je ale spací lôžkový autobus skvelý nápad :)

Na záver

Niektoré z týchto postrehov môžu byť odstrašujúce, pretože spomínané veci v článku vás môžu trošku vychýliť z vašej komfortnej zóny. Proste je to iný kraj, iný mrav. Ale o tom je cestovanie – o novej kultúre, iných zvykoch, jedlách, náboženstvách, jazykoch a hlavne zaujímavých zážitkoch. Máte aj vy nevšedné postrehy z Juhovýchodnej Ázie alebo iných kútov sveta?

pošli do vybrali.sme.sk | vytlačiť článok |

Komentáre k textu:

Formulár pre nový komentár
[1]
mišo mejl 21. 3. 2015 So 15.21

ako vždy super článok :) môžem sa opýtať na koľko vás to všetko vyšlo ? :)

[2]
Peter Kincel mejl web 22. 3. 2015 Ne 18.35

Ďakujem, som rád, že sa článok páči :) Mesiac cestovania nás vyšiel na osobu v priemere 700 Eur, ale bolo to takmer nepretržité cestovanie krížom krážom, mali sme nabitý program a nevyhýbali sme sa ani popíjaniu a nočnému životu. Myslím, že tie náklady by sa dali znížiť kľudne na polovicu, ak by sme navštívili menej destinácíí a rôznych miest. Počiatočné výdaje boli potom okolo 900 Eur (letenka, nový pas, očkovanie, víza, poistenie), ale to som postupne riešil v priebehu celého roka a nie naraz, takže to peňaženku až tak nezaťažilo. Určite sa o tom viac rozpíšem v niektorom z ďalších článkov.

Pridaj komentár!