Blogg.sk - cestovanie, filmy, hudba, život

Kto je autor: Volám sa Peter a som 25 ročný grafik, cestovateľ a bloger. Mám rád filmy, beh, kopce, hudbu a život podľa vlastných predstáv.

Koľko stojí trojmesačné cestovanie po Juhovýchodnej Ázii? Ceny a výdavky

Cestovanie po Juhovýchodnej ÁziiViacero ľudí sa ma pýtalo, koľko ma vlastne ten trip po Thajsku a ďalších ázijských krajinách vyšiel. Prípadne aký rozpočet si majú pripraviť a aké sú v týchto končinách ceny. Presne tieto otázky pred vycestovaním trápili aj mňa, tak som pripravil informačný článok o mojich celkových nákladoch a cenách v Thajsku, Malajzii, Singapure a Kambodži.

Počiatočné náklady

Najnákladnejšia položka bola samozrejme letenka. Tú som však kúpil pol roka pred odletom, takže zostalo dosť času na ďalšie šetrenie a vybavenie ďalších záležitostí, ako očkovanie a víza. Keďže som počiatočné náklady neriešil naraz, ale v priebehu 6 mesiacov, nebola to až taká záťaž na peňaženku.

Položka Cena
Spiatočná letenka do Bangkoku 530 Eur
Očkovanie na Hepatitídu A+B 150 Eur
Nový pas 33 Eur
Celoročné cestovné poistenie 150 Eur
Dvojvstupové víza do Thajska 70 Eur
Počiatočné náklady spolu 933 Eur

Aký som mal rozpočet na 3 mesiace?

Keďže som nešiel na dovolenku, ale chcel som si vyskúšať život cestovateľa (resp. digitálneho nomáda) v Ázii, musel som si rozpočet nastaviť rozumne. Človek si na dovolenke užíva, míňa a nerozmýšľa nad každým eurom – ja som musel myslieť na to ako prežijem tri mesiace. Rozpočet som si teda nastavil relatívne nízko – 25 eur na deň. V tom bola samozrejme zahrnutá strava, ubytovanie, doprava aj zábava. Juhovýchodná Ázia je našťastie na naše pomery celkom lacná a ak ste občas ochotný vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, tak vám bude 25 Eur denne bohato stačiť. Rozpočet sa mi nakoniec podarilo dodržať na výbornú a za 90 dní cestovania som minul 2100 Eur (23,3 Eur za deň).

Koľko sa teda dá precestovať za 2100 Eur?

Štatistika o tom, koľko som precestoval za 2100 Eur

Ceny ubytovania

Za ubytovanie som v priemere minul 210 Eur za mesiac

Bungalovy na ostrove Ko PhanganCeny za ubytovanie sú rôzne, ale ak si nepotrpíte na luxus, tak sa dá nájsť pekné a pohodlné ubytovanie za rozumnú cenu. Tiež záleží od aktuálnej sezóny. V tej najvyššej (december, január) sú ceny ubytovania oveľa vyššie. Cestoval som s bratom a vždy sme hľadali ubytovanie v cene 5 – 10 Eur za osobu na noc. Väčšinou sme si v tejto cene našli malý bungalov (drevený alebo bambusový domček) so základným vybavením a občas aj s klimatizáciou. V guesthousoch boli ceny ešte o niečo nižšie – síce spíte v izbe s niekoľkými ďalšími ľuďmi, ale z času na čas sa to dá vydržať a niekto dokonca volí len tento typ ubytovania, keďže je to ideálne na spoznávanie nových ľudí. Lacnejší guesthouse v Thajsku vychádza cca 3,50 – 5 Eur na posteľ za noc. Podobné ceny za ubytovanie sú aj v Kambodži a Malajzii. V Singapure je situácia úplne iná, tam za ubytovanie pýtajú poriadne pálky (Singapur vždy vyhráva rebríčky najdrahších miest sveta). Ak chcete v Singapure lacnú izbu, musíte sa poriadne uskromniť a pri nízkych cenách čakajte radšej to najhoršie.

Za ubytko v Thajsku sme napríklad zaplatili  
Cena bungalovu pre 2 osoby pri mori na ostrove Phangan 10 – 20 Eur
Bambusový bungalov pre 2 osoby na ostrove Phi Phi 17 Eur
Skromná izba pre 2 osoby v Bangkoku 12 Eur
Skromná izba bez WC pre 2 osoby v Krabi Town 6 Eur
Domček pre 2 osoby s klimatizáciou v 3* rezorte s bazénom na Koh Samui 16 Eur

Ceny dopravy

Za mesiac som na dopravu minul 200 Eur

Longboat – thajské loďky, ktoré prevažne fungujú ako lodné taxi pre turistov Pri doprave sme hľadali najlacnejšie riešenia a menej by sme minule jedine vtedy, ak by sme cestovali stopom. Veľa sme chodili pešo a nemíňali sme zbytočne peniaze za taxíky, prípadne sme si za smiešny peniaz (2 eurá na deň) požičali bicykle. Ak sme sa dokázali zorientovať v lokálnej doprave, využili sme ju a nedali sme sa zlákať na predraženú dopravu od turistických kancelárií. Napríklad treťou triedou vo vlaku v Thajsku sa dá cestovať neuveriteľne lacno. Podobne lacné sú aj lokálne autobusy. V mestách ako Bangkok, Kuala Lumpur a Singapur sa takmer neoplatí sadať do taxíka, keďže metro a hromadná doprava vás dostane takmer všade. Keď už musíte využiť služby tuk-tukára alebo taxikára, treba nekompromisne zjednávať a tlačiť cenu niekoľkonásobne nižšie. Lodná doprava je drahšia, ale často býva na výber niekoľko prepravcov a spojov. Pomalšie spojenia sú aj o tretinu lacnejšie, takže kto sa neponáhľa, ušetrí.

Orientačné ceny dopravy, ktoré sme napr. platili Trasa Cena
Letenka zo Singapuru do Kambodže 1138 km 67 Eur
Autobus z Kuala Lumpur do Singapuru 350 km 12 Eur
Autobusová doprava z Bangkoku na Phuket 900 km 32,50 Eur
Hua Hin – Ban Pong, vlak 3. trieda 160 km 0,75 Eur
Bangkok – Ko Samui (Vlak + Bus + Loď) 770 km 24 Eur
Loď Penang – Langkawi 115 km 17 Eur
Loď Ao Nang – Ko Phi Phi 40 km 10 Eur
Autobus Siem Reap – Bangkok 400 km 11 Eur
Phnom Penh (Kambodža) – vlastný tuktukár na pol dňa   13 Eur
Prenájom motorky na 24 hodín   4 Eur
Benzín 95 natural / liter   0,80 Eur

Stravovanie

Mesačne som prejedol odhadom 150 – 180 Eur

Tom Kha Gai – thajská kokosová polievkaJuhoázijské jedlo je vynikajúce, zdravé a lacné, preto sme sa príliš v jedení neobmedzovali. Napriek tomu som občas šetril aj v tomto smere. Napríklad na raňajky som nešiel do reštaurácie, ale dal som si ovsené vločky, či cereálie. Tie sú síce v Ázii drahé, ale vo veľkých supermarketoch (Tesco, Big C, Makro) sa dá kúpiť väčšie balenie, ktoré vydrží niekoľko dní. Prípadne sme kúpili sendvičových chlieb a jahodový džem, čo nám vydržalo na raňajky aj niekoľko dní. Obed sme si vždy dopriali v reštaurácii. Oplatí sa hľadať lokálne reštaurácie, v ktorých sú ceny omnoho nižšie. Spoznáte ich tak, že nemajú anglické menu a sedia tam domáci. V Thajsku, Malajzii a Kambodži tiež na každom rohu nájdete stánky, v ktorých sa predávajú pochúťky od výmyslu sveta – tam som nakupoval vo večerných hodinách. Napríklad menší kurací rezeň, alebo grilované bravčové kúsky na paličke nájdete aj za 40 centov. Na miestnych trhoviskách zase neodoláte lacnému čerstvému ovociu. Mimoriadne lacné sú banány, ktoré sme si z ovocia dopriali najčastejšie. V Singapure je jedlo, ako aj všetko ostatné, podstatne drahšie – avšak veľmi lacno sa tam dá najesť v čínskej štvrti.

Jedlo Cena
Pad Thai – thajské ryžové rezance s mäsom 1,50 Eur
Fried rice – ryža s kúskami mäsa a zeleniny 1,20 Eur
Tom Kha Gai – kokosová polievka s ryžou a mäsom 3,20 Eur
Green Curry – štipľavé mäsko + ryža 2,50 Eur
Mee Goreng – rezance s krevetami v Malajzii 1,50 Eur
Kačacie mäso na čínsky spôsob a rezance v Singapure 3,50 Eur
Obrovská porcia rezancovej polievky s mäsom 1,50 Eur
Beef Lok Lak – kmérske jedlo (hovädzie maso, zelenina, volské oko, ryža) 3,60 Eur
Burger + hranolky 3,30 Eur
Opekaný párok, kuracie, alebo bravčové mäso na paličke 0,40 Eur
Sendvičový chlieb 1,00 Eur
Jahodový džem 1,70 Eur
Veľká ľadová káva 1,00 Eur
1,5 litrová balená voda 0,30 Eur
Oreo keksy 0,90 Eur

Ďalšie výdavky

Medzi ostatné výdavky radím hlavne vstupy do chrámov, atrakcie, poplatky za vstup do národných parkov alebo suveníry. A okrem toho samozrejme zábava. Predovšetkým Thajsko je krajina, kde je bujarý nočný život a k tomu občas patrí nejaké to pivko a cigaretka. Pri dlhodobejšom cestovaní sme tiež museli riešiť práčovne a thajské sim karty.

Príklady výdavkov v Thajsku Cena
Veľké pivo v obchode (6 dcl) 1,35 Eur
Veľké pivo v bare 2,50 Eur
Balík cigariet LM 2,00 Eur
Vedro s alkoholom (3 dcl whisky, ľad, kola + energeťák) 5,00 Eur
Vstup na Full Moon Party 2,50 Eur
Vstup do národných parkov 5,00 Eur
Vstup do chrámu Wat Arun – Bangkok 2,50 Eur
Vstup do chrámu Wat Pho – Bangkok 5,00 Eur
Prenájom kajaku na celý deň 15,00 Eur
Práčovňa (vypranie 1kg prádla) 1,50 Eur
Magnetka suvenír 2,00 Eur
Príklady výdavkov v Malajzii a Kambodži Cena
Vstup na Menara Tower v Kuala Lumpur 13,00 Eur
Vyhliadková lanovka na Langkawi 9,00 Eur
Malé pivo v obchode (Kambodža) 0,70 Eur
Malé čapované pivo v bare (Kambodža) 0,90 Eur
Vstup do chrámového komplexu Angor Wat na 1 deň 18 Eur

Dalo by sa minúť menej?

Samozrejme :) Dokonca by sa dalo ušetriť niekoľko stoviek Eur a viem si predstaviť znížiť celkové náklady aj o tretinu. Čo by bolo treba pre to urobiť?

Ako som si to mohol finančne dovoliť?

Ako som už spomenul, počiatočné náklady som riešil postupne počas 6 mesiacov a len vtedy, keď som mal peniaze nazvyš. Ostatné už bolo otázkou priorít. Na materiálne veci si nepotrpím a radšej tak odložím peniaze na cestovanie. Pravdou je, že šetriť som začal asi dva mesiace pred odchodom, keď som si uvedomil, že na účte mám skoro nulu. Viac som zamakal v práci, obetoval som niekoľko víkendov a takmer som nechodil von. V deň odchodu som mal našetrené len na mesiac života v Ázii.

Mojou výhodou bolo, že som po Juhovýchodnej Ázii cestoval ako digitálny nomád, teda ako človek, ktorý k práci potrebuje len notebook a internet a môže tak pracovať z hocijakého miesta na svete. Takže tie tri mesiace som pracoval rovnako poctivo, ako keby som bol doma na Slovensku. Kombináciou našetrených peňazí a pracovania po večeroch pri šume morských vĺn som to teda nakoniec v pohode zvládol. Čo sa týka brata, ten si dokázal našetriť pomocou práce elektrikára v zahraničí. Takže kde je vôľa, tam je cesta.

Na záver

Ak nerátam prvotné náklady, v priemere ma stál mesiac cestovania v Ázii 700 Eur. Je to veľa? To neviem, ale neľutujem ani 1 baht. Peniaze, ktoré som minul na cestovanie, boli tou najlepšou možnou investíciou. Pretože ako hovorí jeden otrepaný citát: „Cestovanie je jediná vec, ktorú si kúpiš a spraví ťa bohatším!“

pošli do vybrali.sme.sk | vytlačiť článok |

Komentáre k textu:

Formulár pre nový komentár
[1]
Martin 24. 5. 2015 Ne 21.15

Ďakujem a chválim, veľmi prehľadne napísané.

[2]
Majka mejl 24. 5. 2015 Ne 23.50

Tvoj článok sa mi veľmi páčil, všetko pekne a rozumne opísané, si šikovný

[3]
Peter Kincel mejl web 26. 5. 2015 Ut 11.01

[1] Martin: Ďakujem Martin!

[2] Majka: Ďakujem Majka, takéto pozitívne komentáre ma veľmi tešia a motivujú písať ďalej :)

[4]
SIlvie 1. 6. 2015 Po 14.11

Super clanek!

[5]
kristin 19. 7. 2015 Ne 20.17

cauko perfektne si t napisal, klobuk dole!!!!

[6]
hogy mejl web 14. 8. 2015 Pi 20.03

Ahoj, velmi pekne si popisal tie vydavky. Ozaj prakticke pre tych, ktori sa tam chystaju, nech si spravia predstavu. Co sa tyka tej casti, ze ci by sa dalo usetrit, tak ja mozem potvrdit, ze sa da velmi vela usetrit oproti tomu, co si ty platil. Osobne som po JV azii (Indonezia, Malajzia, Filipiny, Thajsko, Barma, Laos, Kambodza a Brunej) cestoval 3 mesiace s priatelkou a par mesiacov este aj sam a myslim, ze za cely cas dokopy sme minuli tolko, co ty za jeden mesiac.

Myslim si, ze ozajstne miestne jedlo si mozes vychutnat prave na ulici a na trhu, tak ako to jedia miestni a nie tak, ze pojdes do restiky. Okrem toho nas miestni casto pozvali k sebe domov a navarili nam domace jedla a bola to ozaj mnamka. Ubytko sa da riesit u miestnych aj za menej ako 5 dolarov dokopy za dve osoby, len nesmies vyzerat ako chodiaca penazenka. Obycajne sme ale spavali zadarmo, ci uz u miestnych (pozvanie z ulice, alebo aj couchsurfing), v stane, alebo dokonca v budhistickom chrame, ci na policajnych staniciach: http://www.hogy.sk/…luzit-ludom/

Cele sme to tam presli stopom az na par vynimocnych situacii. Ale je jasne, ze niekto, co nema tolko casu si to nemoze dovolit a tak si radsej daco zaplati. Celkovo tam ceny nie su zle a sluzby su velmi roznorode. Zavisi to od toho, kolko si kto je ochotny siadnut do kapsy.

Dufam, ze co som napisal neznie dako provokativne, alebo nebodaj utocne, to urcite nebolo cielom. Len som chcel poukazat aj na to, ze je mozne ist vydavkami podstatne nizsie a myslim si, ze pribudne aj dobrodruzstvo.

Nech sa Ti dari a potesim sa aj dalsim podobnym info. :)

[7]
Matteo V mejl 14. 8. 2015 Pi 20.06

Respekt, pekne zorganizovany trip a skvele spraveny clanok

[8]
Peter Kincel mejl web 14. 8. 2015 Pi 21.54

[6] hogy: Ahoj Hogy, ďakujem pekne za komentár, určite s ním súhlasím – výdavky sa dali stiahnuť podstatne nižšie. Tvoj blog sledujem už dlhšie a v dobrom Ti závidím tvoje nízkonákladové cestovanie. Osobne som kvôli práci radšej vždy dopredu bookoval ubytko s internetom, viac dní bez normálneho spojenia som nechcel riskovať, pretože bez internetu sa ako grafik nezaobídem a tiež musím často dodržovať prísne termíny a posielať prácu na čas. Tiež mi občas súkromný bungalov prišiel na prácu vhod ako aj klasické cestovanie, keď som vedel kedy a kam cca prídem – čo je pri stopovaní ťažšie. Nevláčiť so sebou robotu, tak určite cestujem dobrodružnejším štýlom ako ty. Napríklad minulý rok v Nórsku som za 17 dní dokopy zaplatil za ubytovanie asi 15 Eur a spal som kade tade. Aby som to zhrnul – kvôli práci som potreboval trošku viac komfortu :) Inak čo sa týka stravovania, maximálne súhlasím – snažil som sa stravovať v lokálnych podnikoch a v stánkoch na ulici, či trhoch. Nielen, že to bolo lepšie, ale aj oveľa lacnejšie. Inak ďakujem za tipy a rady, nabudúce skúsim viac šetriť podľa nich a nech sa darí aj Tebe ;)

[7] Matteo V: Díky moc! Som rád, že sa článok páčil.

[9]
hogy mejl web 15. 8. 2015 So 08.35

Aha, tak to mas pravdu, ked potrebujes internet, tak je to o inom. Tento fakt som nejak prehliadol :) Ja som sa na net veru dostal ozaj zriedkavo, ale nepotreboval som ho ani, takze mi to nevadilo.

maria 8. 1. 2016 Pi 17.41

ahoj, velmi pekny clanok, dakujem za zdielanie info. ak sa mozem opytat, v akom obdobi si cestoval, vzhladom na monzuny pocas leta? s kamoskou sme si naplanovali jun-sept., ale teraz ked pozeram, je to asi to najhorsie obdobie, kedy hlasia prave monzuny. vopred pekne dakujem za info a vela dalsich krasnych cestovatelskych zazitkov!

Peter Kincel mejl web 11. 1. 2016 Po 23.14

[10] maria: Ahoj, ďakujem, som rád, že sa článok páči. Cestoval som v mesiacoch november, december, január. To je v Thajsku v podstate Top sezóna, keď je najpríjemnejšie počasie, ale zase je všade mnoho ľudí a ceny aj dvojnásobné. Myslím, že ideálne je vycestovať niekedy vo februári a marci. Držím palce, nech vám s kamoškou cesta úspešne vyjde ;)

Iva mejl 12. 1. 2016 Ut 12.53

Ahoj, dikičko za skvelý a najmä prehľadný článok. Veľmi chválim. Na počiatočných nákladoch sa dá taktiež niečo ušetriť. My letíme na cestovačku s batohmi v marci na mesiac. Taktiež sme dve. Po zvážení časovej stránky a samozrejme aj finančnej a taktiež vízová povinnosť, nakoniec vynecháme Kambodžu. Začíname v Bangkoku a končíme na Bali. Stále mi však nedá ta Kambodža. Chystali sme sa na Angkor Wat a do Phnom Penhu. Ako je to prosím časovo náročné? Už som sa dočítala o tejto ceste kadečo, ale vy to máte celkom čerstvé :) Využili by sme vlak. Ďakujem za radu a prajem kopec fajn zážitkov a pohľadov pri cestovaní :)

dusan 12. 1. 2016 Ut 13.11

Super napisane!!! Dakujem

tomas 12. 1. 2016 Ut 15.47

Super clanok, naozaj napomocny. Len nerozumiem tu sumu za celorocne poistenie 150 eur. Ja mam celorocne poistenie za 14 eur.

Anezka 12. 1. 2016 Ut 19.44

Chcem sa spýtať, že vzhľadom na takú dlhú dobu cestovania, ako sa to rieši s prácou =) buď si sám sebe šéf, čo by bolo skvelé, alebo človek dá jednoducho výpoveď a ide sa? úprimne ma to zaujíma…málokto si môže dovoliť cestovať len tak 3 mesiace, vopred ďakujem za odpoveď ;)

palino mejl 12. 1. 2016 Ut 22.20

pekne spracovane data pre ludi ktori nemaju, resp. maju skreslene predstavy o moznostiach JV Azie. Thajsko mam dost prelezene a vzdy som bol spokojny. Za tych 15 rokov sa vela pohlo – internet uz skoro vsade, SIM card tel., viac moznosti a kombinacii v doprave. Nikdy som sa nedal ockovat a za spolu cez rok pobytu som mal iba raz hnacku /to mam statisticky aj doma…/ Je fakt dolezity termin pobytu – od polovice decembra sa prelepuju cenovky jedalnych listkov aj turistickych rezortov.Tiez je „chladnejsie a suchsie“… Tento kut sveta je pre zaciatocnikov dig. nomadstva idealny. Treba ist a uzivat. Este raz dakujem aj za ostatnych

Peter Kincel mejl web 13. 1. 2016 St 13.25

Ďakujem Vám všetkým za super odozvu, som rád, že sa vám článok páči a pomohol vám :) Skúsim odpovedať na otázky:

[12] Iva: Čo sa týka miest, tak na Phnom Penh stačí človeku jeden deň, v noci sa presunúť do Angkor Watu (alebo naopak) a tam sa dajú tie hlavné chrámy pobehať tiež za deň. Kto má čas, tak sa predávajú lístky aj na tri dni. Cestu medzi Phnom Penhom a Siem Reapom (Angkor) si už presne nepamätám, ale tuším sme išli nočným busom s posteľami, ale spať sa často nedalo, lebo autobus na tých cestách tak hádzalo, že som vyletoval z tej postele :) Do Bangkoku busom potom cesta trvala dosť dlho, lebo nás niekoľko krát prekladali z busu do busu a dosť sa čakalo. S vlakom v Kambodži nemám skúsenosti. Užite si trip, nech vám to vyjde čo najlepšie ;)

[14] tomas:Tak záleží od toho, aké poistenie máš. Platí tvoje poistenie do celého sveta alebo len pre Európu? Ďalej je mnoho celoročných poistení obmedzených na dĺžku jedného vycestovania (napr. 45 dní). Ja som potreboval byť nepretržite 90 dní za hranicami. Za tých 150 to bolo jedno z lacnejších, ktoré som našiel a nakoniec neľutujem, ušetrilo mi cca 3000 Eur, ktoré by som inak cvakal z vlastného vrecka za hospitalizáciu v Kambodži

[15] Anezka: Ahoj, píšem o tom v poslednom odstavci článku :) Mojou výhodou bolo, že som cestoval ako digitálny nomád, teda ako človek, ktorý k práci potrebuje len notebook a internet a môže tak pracovať z hocijakého miesta na svete. Živím sa grafickým dizajnom a tie tri mesiace som pracoval rovnako poctivo, ako keby som bol doma na Slovensku. Čo sa týka brata, ten si dokázal našetriť pomocou práce elektrikára v zahraničí a potom dal výpoveď. Ak by som bol zamestnanec, riešil by som takúto dlhšiu dobu neplateným voľnom alebo výpoveďou. Verím tomu, že šikovný človek, ktorý o sebe nepochybuje si prácu znovu nájde ;)

[16] palino: Ďakujem pekne za pozitívny koment :)

Pridaj komentár!